'I «SlLtciilutu i|4» te Vli f fiïugejti Het" stadhuis aan de Grote Markt; tekening van Cornelis Pronk, 1743. het laatste oordeel, met het opschrift 'Recte judicate filei hominum.' In deze zaal werden twee grote executiezwaarden en de wapens die de hellebaardiers bij de uitvoering van de dood straf droegen, bewaard. Achter de genoemde Blauwe Zaal op de eerste verdieping bevond zich een ruim portaal, vanwaar een wenteltrap van 116 treden naar het 'plat' voerde. Uit de tekening van Pronk zou men kunnen afleiden dat hiermee het platte dak van een tot boven het gebouw uitreikende trappetoren werd bedoeld. De trap schijnt een kunstig werkstuk te zijn geweest, 'makende door zijne omwentelingen een ronde opening in het midden, door welke men van boven tot beneden op den grond kan zien'. Vanaf het plat had men een 'overheerlijk vergezicht' over de stad, het eiland en de zee. Op de eerste verdieping bevonden zich voorts de Schepenen kamer, de Gehoorkamer der Burgemeester, en de Kamer van de Krijgsraad. Op de tweede verdieping vond men in het vooruitspringende gedeelte de Weeskamer, daar achter de Wapenzaal, 'aen de muuren en wanden omset met wapenen als snaphanen en pieken'. Hier werd ook bewaard het harnas, de degen en de helm van Don Pacieco, een Spaans bevelheb ber, die in 1572 door de Staatsen gevangen werd genomen en opgehangen. Naast de Wapenzaal bevonden zich de Raadzaal, waar schilderijen van de Heren van Vlissingen hingen. Verder waren op deze verdieping onder meer nog de kamers voor het Zeerecht en de Zeezaken, en de Politiekamer met het 'comptoir' van de pensio naris van de Raad, waar in een geheime kast alle orginele stadsprivilegiën bewaard werden. De gelijkvloerse verdieping op de begane grond van het gebouw herbergde het stadsijkhuis, het brandspuithuis, de vleeshal, stallen en een arres tantenlokaal. Van de vele verdere bijzonderheden valt nog te vermelden dat in de Blauwe Zaal een leren kajak hing, met daarin gezeten een 'wilde man' (evenals thans nog in het stadhuis te Zierikzee). Aan de ene zijde van het inspringen de middendeel van de voorgevel stond voorts over de verbinding tussen de voormalige Koopmans- en de Achterhaven; links op de voorgrond de om- van het oudste stadhuis (foto vóór 1909). 73

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 37