men, dan wilden de vakbonden volle medewer king verlenen inzake het overwerk. Hield de directie voet bij stuk, dan zou een staking onontkoombaar zijn. In dit stadium vestigde Vlissingens burgemeester Van Woelderen de aan dacht van de rijksbemiddelaar op het conflict. Mr. Aalberse riep de partijen op tegen dinsdag 22 mei; het ontbreken van de kleinst denkbare speelruimte tussen de twee standpunten doemde evenwel iedere toenaderingspoging tot misluk ken. Vrijdag 25 mei was de staking een feit. Van de vier werknemersorganisaties, die de strijd met 'de Schelde' aanbonden, stond de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond het sterkst. Achthonderd van zijn leden waren bij de staking betrokken. De ANMB was militant, wist zich moreel gesteund door de socialistische dag bladpers, Het Volk in Amsterdam, de Voor waarts in Rotterdam. Zeker zo belangrijk was dat de Vlissingse (en Middelburgse) Coöperatie De Broederband haar leden-stakers vrijwel on middellijk materiële steun toezegde: vijf cent reductie op de broodprijs, tien percent korting op alle kruidenierswaren! De ANMB, in de volksmond de moderne bond, beschikte in Vlissingen over een voortreffelijke stakingsleider F. G. J. van Spanning. Op diens talrijke activiteiten kom ik nader terug. Om het gezag dat van hem uitging te schetsen, moge alvast het volgende dienen. Een veteraan van 'de Schelde', die de staking intens De Courant 30-5-1928. beleefde, heeft me verteld: „wanneer de mare chaussee de posters aan de poorten van de werf gelastte opzij te gaan, ontmoetten hun ogen vuile, haatdragende blikken en niemand haastte zich het bevel op te volgen. Dan stapte Van Spanning naar voren: geen flauwekul mannen, laat die stakkers ongehinderd de poort uitko men! Direct werd er voor de werkwilligen ruim baan gemaakt". De (protestants) Christelijke Metaalbewerkers- bond was met vierhonderd man bij het conflict betrokken. In dit kamp heerste een andere stem ming. Men zag daar de noodzaak van de strijd, De Voorwaarts 30-5-1928. HET CONFLICT BIJ „I>E SCHELDE". bestuurder Van Spanning waakt er voor, dat de weg voor de onderkruipers wordt vrijgehouden. De marechaussee kan met de handen over elkaar staan! 80

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 44