Mm de de In de poort. Een advertentie uit de Vlissingsche Courant van dinsdag 29 mei, over de hele pagina: „Van donderdagmorgen af zullen alleen de hoofdpoort tegenover het kantoor, de poort van de gieterij en de poort van de timmerfa briek geopend zijn. Er zal gelegenheid zijn de schafttijd op de fabriek door te brengen". Aan de vooravond van het conflict had directie nog een communiqué uitgegeven, dat strijdlust eerder aanwakkerde dan temperde. Mededeeling no 26 stond onder meer te lezen: „De gezamenlijke werklieden van 'de Schelde' betalen tienduizend guldens per jaar aan de vakvereenigingen. Als een gedeelte van dit be drag voor feest- en vakantiedagen werd gereser veerd, zoudt gij u op die dagen vol loon en nog een toeslag daarop verzekeren. Gij zoudt zelf een van uw wenschen vervullen zonder nutte- looze staking". Die raadgeving was met hoon ontvangen. De Metaalbewerker, weekblad van de ANMB, rea geerde aldus: „Wat zou de directie er van denken om de gelden, die zij aan den Metaal- bond ten koste legt, voortaan te besteden voor betaling van feest- en vakantiedagen?" En 'Sint Eloy', orgaan van de katholieke bond, schreef: „Vijftig jaar hebben de arbeiders1) van 'de Schelde' geen vakvereeniging gehad. De direc tie heeft dus al dien tijd de kans gehad om haar personeel te geven waarop het recht had. De directie heeft dat verzuimd. En nu de arbeiders dat recht tenslotte door middel van hun organi saties gaan opeischen, wordt hun voorgehouden, alsof die vakvereenigingen nutteloos voor hen zijn Het was in ieder geval de Schelde-arbeiders duidelijk dat de directie, vanouds gewend te werken met weinig militante mensen, haar uitge sproken conservatief beleid krampachtig poogde te continueren. Aan een zwakke economisch- financiële positie van het bedrijf zoals die wel gesuggereerd werd geloofde niemand. In 1927 was het vrachtschip 'Kota Radja' afgele verd en in januari '28 het mail- en passagiers schip 'Sibajak'. Een in de krant gepubliceerd verslag van de laatstgehouden aandeelhouders vergadering (28 april) gewaagde van een goed gevulde orderportefeuille: twee motorvrachtsche- aen voor de Maatschappij Nederland, een derde voor de Rotterdamsche Lloyd; een torpedojager en een onderzeeboot voor de Nederlandse mari ne, twee motor-mailschepen voor de Lloyd; ver der machine-installaties en Schelde-Yarrow-land- ketels, voor de Staatsmijnen, voor een textielbe drijf, voor de Amstelbrouwerij. De NV Koninklij ke Maatschappij 'de Schelde' beschikte over redelijke reserves en zij kon over 1927 vijf percent dividend uitkeren. „Wat donder, de Rijksspaarbank geeft maar goed twee en half percent", zo redeneerden de best geklasseerde werklieden van 'de Schelde' -- talloze minderbe deelden waren aan een spaarcent nooit toegeko men. "r Hel Volk 21-8-1928. Werkwilligen. hier bedoeld: de rk-arbeiders I

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 46