nieuwgierigen, de politie zette tegen het uitgaan van de fabriek straten af, de gummistok werd gezwaaid. In de hitte grepen de mensen kennelijk ook graag naar de pen. Geen dag passeerde zonder ingezonden stukken in de Vlissingsche Courant, pro en contra: stukken van Opmerker, Midden stander, Abonné, Waarnemer, Schribus, Arbeider, Christelijke arbeider, Hoofdboekhouder der Kon. Mij 'de Schelde', Sigarenwinkelier, Buitenstaan der, X, een belangelooze geen politieker, Van Spanning Directie 'de Schelde'! De gemoede ren, zegt men in dergelijke omstandigheden, raak ten verhit. De gemeenteraad van Vlissingen besloot de kermis in verband met de staking af te gelasten. In juli poogde de rijksbemiddelaar mr. Aalberse opnieuw de partijen nader tot elkaar te brengen vergeefs. In augustus vond, voornamelijk in verband met de discussies in de Vlissingsche Courant, een bespreking plaats tussen het be stuur van de Metaalbond en de directie van 'de Schelde' ener-, de besturen van de vakbonden anderzijds. Zonder enig resultaat. Intussen was achter de schermen een man opgetreden, die het verdere verloop van de strijd sterk zou beïnvloe den. Zondag 1 juli werd bij de Nederlands Hervormde Kerk te Vlissingen ds. J. S. Hartjes bevestigd. Vier jaar had Hartjes in de Franse wijngaard des Heren gearbeid, vervolgens pre dikte hij het evangelie tien jaar in de lage landen, laatstelijk in Rilland-Bath. Volstrekt on bewijsbaar, maar hoogst aannemelijk is dat de nieuwe, geestdriftige herder contact heeft gelegd met de heer Wetselaar, stakingsleider van de christelijke arbeidersorganisatie. In 'Een halve eeuw, gedenkboek van de Algemeen Nederlandse Metaalbewerkersbond 1886 - 1936' wordt over deze heer Wetselaar uiterst koel en met duidelijk ingehouden ergernis gesproken. Hij bracht, aldus het gedenkboek, de eensgezindheid in het gedrang en wel door vaker dan gewenst en nodig was onderhandelingen uit te lokken zonder voor kennis van of ruggespraak met de andere vak bondsbestuurders. Deze aan het oog onttrokken activiteiten stelden mr. Aalberse in staat de partijen tegen 24 september opnieuw naar Den Haag te noden. Drie dagen later deelde de bemiddelaar aan de pers mee, dat hij „na alles wat over het conflict geschreven en gesproken was" een basis meende gevonden te hebben om tot overeenstemming te geraken. Zijn nog informele voorstel behelsde: Vol loon op Christelijke feestdagen. Pinksterweek vakantieweek, met behoud van traktement. Mocht 'de Schelde' in enig toeko mend jaar geen dividend uitkeren, dan zullen de arbeiders bij wijze van compensatie ander halve dag van de vakantie inhalen. Over de hele linie (d.i. voor ongeschoolden, geoefenden en geschoolden) zal het loon met één cent per uur verhoogd worden. Touwtrekken. Een bijeenkomst van de Christelijke Bond ;e winkel voor levensmiddelen 85

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 49