Vlissingen heeft gekozen N. Veldhuis, gemeentearchivaris van Vlissmgen en Veere Den Koningh van Spagniën is Graaf van uns land, Zyn macht blyven wy maintineren. Zoo lanck hy aen de privilegiën houdt de hant, Zoo lanck blyven wy hem eeren. Lanck leeve die Koningh! dat wille wy drinken, Lanck leeve die Geusen! dat wille wy klinken. In dit geuzenliedje wordt de kern van het verzet der Nederlanden in de 16e eeuw geraakt: de aantasting van verkregen rechten. Dit verzet is een vuurtje dat smeult en schijnbaar plotseling oplaait. Het zou echter verkeerd zijn te denken dat op de Paaszondag 6 april 1572 het verzet tegen de Spaanse bezetting spontaan en totaal onverwacht naar voren komt. Het broeit allang in Vlissingen: op Palmzondag, 30 maart, zijn de voorbereidingen voor de rebel lie reeds in volle gang. Er wordt veel in het geheim vergaderd en de bevolking voelt de spanning groeien. Karei V, heer der Nederlanden, koning van Spanje en vanaf 1519 keizer van het Duitse rijk, stelt zich op als een absoluut vorst. Zijn politiek is sterk op centralisatie gericht en dat betekent voor de Nederlanden een strenge koers bepaling vanuit Brussel. In 1517 vertrekt hij vanuit Vlissingen naar Spanje, waar zijn inhuldi ging tot koning volgt. Vlissingen is voor hem een belangrijke zeehaven, vestingstad bovendien. De Schelde, levensader van Antwerpen, wordt in feite door deze vesting beheerst: Vlissingen is op meer dan één manier een sleutelstad. Door zijn bemoeiingen met Spanje kan Karei zich niet geheel, dus onvoldoende, wijden aan het bestuur van de Nederlanden. Hij draagt zijn verantwoordelijkheden over aan een landvoog des. Zijn zoon Philips II volgt hem later op als landsheer in de Verenigde Nederlanden. Nog eenmaal na zijn troonsafstand komt Karei V in Zeeland en dan logeert hij in Vlissingen, van waar hij op 17 september 1556 naar Spanje vertrekt. Het grote probleem om alle landen vanuit een centraal punt te besturen door één en dezelfde 40

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 4