de confessionelen. „In deze zondige wereld ko men helaas arbeidsconflicten voor. Elke moge lijkheid om ze op te lossen moet je aangrijpen". Dan haalden de roden de schouders op. De politiek geschoolden onder hen herinnerden zich oude brochures, waarin op de hechte band tussen de vijf K's werd gewezen: Kerk, Kapitaal en nog een paar andere. „Zie je wel", prevelden zij, „Kerk, Kapitaal". Op de avond van de 27e september waren de vrouwen van de Christelijk georganiseerden in het Vlissingse verenigingsge bouw bijeen. Toen nu de mannen hun vrouwen kwamen afhalen, brachten zij het definitieve bericht van de pacificatie mee. Staande zong de zaal Geloofd zij God met diepst ontzag, Hij overlaadt ons dag bij dag met Zijne gunstbewijzen. Een buitenkerkelijke Zeeuw als schrijver dezes kan voor dit piëtistisch beleven meer begrip opbrengen dan voor het heimelijk overleg, waar toe drie geestelijken zich geleend hadden. Het trouwhartige samen uit - samen thuis werd in de slotfase van de Scheldestaking met voeten getre den. Stakers van 'de Schelde', zoals de tekenaar Jan Rot ze zag. Op 26 september, daags voor de preliminairen getekend werden, publiceerde de Vlissingsche Courant een vlugschrift van J. Goedkoop, voor zitter van de Metaalbond. De heer Goedkoop rekende zijn lezers voor dat het conflict aan 'de Schelde' het Nederlandse volk tot dusver al meer dan een miljoen had gekost. Gemiste opdrachten uit het buitenland maakten het wer kelijke verlies veel en veel groter. En van deze nationale schadepost droeg de arbeidende klasse een aanzienlijk deel: drie kwart miljoen door loon derving. Nauwelijks was het conflict aan 'de Schelde' bijgelegd of Goedkoop nodigde de drie grootste werknemersorganisaties in het metaalbedrijf uit tot een bespreking over enkele punten „voort vloeiende uit de gebeurtenissen te Vlissingen". Het aantrekkelijkste punt van discussie: Is het mogelijk en wenselijk de afsluiting van een collectief arbeidscontract te bevorderen? De bonden de Algemene, de Christelijke en de Ontspanningslokaal van de Christelijke bond

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 51