BUITENGEWOON NUMMER Het Conflict aan Je Schelde' DER Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr. Rooms-Katholieke namen de invitatie aan. Amper drie weken nadat het werk op de Schel- dewerf hervat was, schaarden werkgevers en werknemers zich om de conferentietafel. Het werd het begin van een moeizaam overleg, dat maanden in beslag nam. Struikelblokken, misver standen, gevoeligheden, teleurstellingen over en weer, verbreken en hervatten der onderhandelin gen. Maar eindelijk, op 17 januari 1930, volgde de ondertekening van een landelijk contract, dat voor anderhalf jaar zou gelden. Een overeen komst, die van juli 1919 tot juli 1920 had gegolden, buiten beschouwing gelaten, was dit de eerste cao, die in de metaalindustrie tot stand kwam. De Metaalbond had graag een regeling voor langere duur aangegaan, de vakbonden in het bijzonder de Algemene Bond wilden daar niet aan. Kennelijk vermochten werkgevers zomin als werknemers ook maar enigermate in de toekomst te zien: vrijwel onmiddellijk na die januarimaand van 1930 deed de crisis zich ook in 'de metaal' onvoorstelbaar scherp gevoelen. De ondernemers waren met een kortere, de arbeiders met een langere looptijd van het contract gebaat geweest! Intussen had de staking van de scheepswerf 'de Schelde', arbeidsconflict in de uiterste zuidwest hoek van Nederland, tot het sluiten van een belangrijke cao bijgedragen. VLISSINGSCHE COUBtKl De Rijksbemiddeling voorloopig aanvaard. Het Haagsche Correspondentlehiireau meldt ons hedenmiddag Maandag jl. en heden vonden te 's-(ïravenhage, onder leiding van den Rijksbemiddelaar, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, besprekin gen plaats tosschen de partijen betrokken bij de reeds ruim vier maanden durende staking aan „de Schelde". De Rijksbemiddelaar deelde mede, dat hij, hoewel geen positieve voorstellen willende doen, toch na zorgvuldige overweging van hetgeen tijdens het conflict gesproken en geschreven is, tot de overtuiging was gekomen dat partijen op de volgende punten tot elkaar zouden kunnen komen lo. Op de f» resp. 7 Christelijke feestdagen wordt niet ge werkt, doch blijft het loon behouden. 2o. In de Pinksterwcck wordt 4'/2 dag vacantle gegeven met behoud van loon. Alleen in een jaar waarin „de Schelde" geen dividend uitkeert, zullen de arbeiders geen bezwaar maken, bij wijze van compensatie, van deze 4/2 dag '/2 daK 'n *e halen. .'{o. I cent loonsverhooging over de hcele linie, met dien ver stande, dat de gewone periodieke loonsverhooging doorgaat. 4o. Bij het omzetten van de fiü-urlgc werkweek In de 48-urige met 1 Januari a.s., zal voor het gederfde loon een compensatie worden gegeven. r>o. De arbeiders zullen er geen bezwaar tegen maken over te werken, wanneer overwerkvergunningen mochten worden ge geven van 55 uur voor de eerstvolgende 3 maanden en van 53 uur voor de daaropvolgende 3 maanden. (>o. Partijen verbinden zich, dat wederkeerlg geen slachtoffers zullen worden gemaakt. De directie van „de Schelde" en de Metaalbond verklaarden deze voorwaarden Ie aanvaarden. De arbeidersorganisaties verklaarden zich bereid deze voor waarden Vrijdag in dan te houden vergaderingen aan hun leden voor te leggen. 88

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 52