De decoratïën op de beurs te Vlissingen. gen der vrijheid of Brielle en Vlissingen verlost'. Als dit boekje inderdaad voor kinderen is ge schreven, moet het zwaar te verteren zijn ge weest. Geheel anders is het met de schrijver van kinderboeken bij uitstek P. Louwerse zijn borstbeeld staat in Souburg die een boek laat verschijnen met als titel Vlissingen in 1572, of 'oog om oog en tand om tand'. Het is zoals de ondertitel luidt een 'Geschiedkundig verhaal voor oud en jong Nederland'. De derde verbeterde druk behandelt eigenlijk de periode der watergeuzen 1572-1576. Maar een ding is zeker, hij weet de juiste toon voor de kinderen te treffen, dat blijkt al uit de titels van zijn hoofdstukken die spannen de gebeurtenissen doen verwachten. Een ander verschil met 1772 komt naar voren in de omvang van de gedenkschriften. De predikant H. Q. Janssen heeft niet meer dan 16 bladzijden nodig om Vlissingen als de tweede lichtstraal aan de morgen onzer vrijheid te gedenken12). De dag zelve. De journalist die zijn Vondel blijkt te kennen als het om het weer gaat, kan zijn pen nauwelijks bedwingen: „De geheele stad juicht en jubelt en is in feestdos getooid. Allerwege ontwaart men vlaggen en wimpels, overal ziet men groen en bloemen. Het is waarlijk alsof men een algemeenen wedstrijd heeft aangegaan in het aanbrengen van versierin gen van verschillenden aard. Arm en rijk hebben de handen ineengeslagen. Alle straten zijn feeste lijk getooid en op verschillende plaatsen zijn eerepoorten opgericht". Ook hier is de feestredenaar een dominee, Frui tier de Talma, die in onze ogen het zwart nog zwarter maakt en het wit nog blanker. Aan de ene kant Alba niet Alva en zijn hoogmoed, heerszucht en wreedheid, aan de andere kant Willem van Oranje en zijn nederigheid, onder worpenheid, bedachtzaamheid en vertrouwen op God. Om twee uur 's middags begon de optocht van de corporaties, verenigingen, personen, vertegen woordigende onderscheidene takken van scheep vaart, handel en nijverheid, in Vlissingen aanwezig. Uit de samenstelling van de 'trein' blijkt dat ook het Belgisch loodswezen meedeed, in 1772 onbe staanbaar. Een wereld van verschil was ook het in de optocht meegevoerde stoomwerktuig van de aannemer van de havenwerken, H. G. de Wild. Verder werden in de optocht opgenomen de 200 leerlingen van de school voor on- en minvermogenden, die later onder leiding van W. van Kamer een zanguitvoering gaven. De armen konden het feest meevieren door een ruime feestgave van het algemeen armbestuur. Het was een dag van optochten, volksvoordrach ten, muziek, gymnastische en acrobatische voor- Wzé nTtz-aAte, 'en ten top ran eer teevee ren efaar JOeelte veeti'aen m ïAeeprtr efaatr^eefo Vtf. 105

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 69