De balans voor april 1572 geeft dit beeld: aan de ene zijde, geen geld geen rechten geen vrijheid van godsdienst geen vertrouwen onder de mensen geen handel; aan de andere zijde, zware belastingdruk vreemde bouw meesters vreemde huursoldaten. verzet Het vele oorlog-voeren heeft ook Spanje in grote zorgen gebracht. De schatkist is leeg, grote legereenheden komen zonder soldij, en het ver zet neemt steeds meer toe. Graaf Lodewijk van Nassau heeft bij verrassing de stad Bergen in Henegouwen genomen. De bij dit al gaat het leven in Vlissingen verder. De maand april doet haar intrede. Scipis Hampi voelt ook de spanningen in de stad. Hij wil op alles voorbereid zijn. Op zijn bevel worden de stadsmuren op vijf plaatsen doorgebroken en het geschut op de wallen vergrendeld. Ze zullen hem niet kunnen insluiten en overvallen. Zeker niet als hij ook in het bezit komt van de sleutels van de stadspoorten, die hij op een listige wijze laat namaken. Intussen beveelt de Engelse koningin Elisabeth, bang voor moeilijkheden met Philips II, de watergeuzen de Engelse havens te verlaten. Hun schepen zeilen naar de Hollandse kust. Dit is ook gemeld aan Alva. Met inspanning van alle Rede van Vlissingen, 1635 dappere Alva voelt zijn macht afzwakken. Hij moet grote legereenheden uit de noordelijke landen naar het zuiden zenden. Dit geeft de Noordelijke Nederlanden een adempauze en de gelegenheid zich te hergroeperen. Van deze gele genheid maakt stadhouder Prins Willem van Oranje handig gebruik. Gedurende de jaren 1559 tot 1567 is hij stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht. Als Alva in ons land komt, moet hij wijken en vlucht hij met zijn gezin naar het stamslot 'Dillenburg', vanwaar uit hij als 'prins in ballingschap' de strijd tegen het geweld en onrecht met grote krachtsinspanningen leidt. En krachten trekt hij een legermacht samen bij Bergen op Zoom. Onder bevel van Osorio de Angulo moeten zij 3 april vertrekken naar de vesting Vlissingen om een eventuele inval door de watergeuzen te voorkomen. De bezetting van de stad Vlissingen is in handen van een kleine eenheid Walen. Zeventien schepen varen uit Ber gen op Zoom naar Vlissingen, de stad die zich gereedmaakt voor het paasfeest. Donderdag 3 april 1572: de kwartiermakers ko men naar Vlissingen om alles in gereedheid te brengen voor de naderende troepen uit het Brabantse gewest. „Daar beghint de gemeente te 42

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 6