stellingen en tot besluit een groot schitterend vuurwerk vervaardigd door den kunstvuurwerk- maker J. F. Hendrickx te Antwerpen. Het vuur werk bestond uit vijf afdelingen met grote luchtmoorslagen, luchtzwermpotten, bommen met gekleurde sterren, met in de laatste afdeling een groot kasteel van wit diamantvuur. 'Van dit kasteel wappert de Spaansche vlag, die, nadat het van weêrzijden hevig zal zijn bescho ten, zal veranderen in de Nederlandsche vlag'. Wij zijn met de Nederlandse vlag op wat algemener terrein gekomen. In de Middelburg- sche Courant van 10 april verschijnt een artikel over de watergeuzen en de radicalen 1572-1872. De watergeuzen worden ten voorbeeld gesteld en hun dadendrang in schrille tegenstelling geplaatst met wat er op het politieke erf gebeurde in 1872. 'Bij zoveel werkeloosheid en achterlijkheid als wij ten toon spreiden, kunnen zelfs de klinkend- ste redevoeringen, de scherpste voorloopige ver slagen of de snijdendste motiën van orde in ons parlement, Nederland niet voor indommelen be hoeden; en een natie die eenmaal ingedommeld is, slaapt spoedig voor altoos'. Wij geloven niet, dat Marie de Man gelijk heeft met haar bewering dat de lust tot feestvieren in 1872 minder groot was dan in 1772. Dat mag men niet afleiden uit het slaan van gedenkpen ningen. Het was anders, volkser, onder een geheel andere politieke constellatie. Geen uitvoe rige gedenkschriften, geen dissertatie, geen lof zangen verguld op snee. De armen waren nog even arm, maar de maatschappij 'De Schelde' was op komst, de kanaalwerken waren gereed, de werkgelegenheid was ruimer geworden. Marie de Man hoopte in 1909 dat bij de vierhonderdjarige herdenking van 1972 weer gou den gedenkpenningen zouden worden geslagen 'want Vlissingen is een tijdperk van bloei inge treden, dat voorspoed voorspelt'. 1) M. de Man, Iets over de penningen, geslagen op den tweehonderdjarigen gedenkdag der bevrijding van Vlis singen. Tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Ge nootschap voor Munt- en Penningkunde, 1909, p. 156 e.v. 2) j. J. Brahé, Viissings eeuw-vreugde op den twee-hon dersten geboortedag harer vryheid Vlissingen, Thomas Corbelyn, 1773. 3) Alsv., p. 92 en 93. 4) J. W. te Water, Tweede eeuw-feest van de vryheid in den burgerstaat en godsdienst binnen de stad Vlissingen 1772. 5) Alsv., p. 62. 6) Alsv., p. 59. 7) Dissertatio historico-juridica inauguralis sistens defen- sionem civitatis Vlissinganae, anno MDLXXII, in liber- tatem se vindicantis. Utrecht, A. van Paddenburg, 1773. 8) D. van Cruisselbergen, Oratio Panegyrica Middelburg, Pieter Gillissen, 1772. 9) J. J. Wagenaor, Carmen panegyricum Middelburg, J. van de Sande, 1772. 10) Zie noot 2, p. 95. 11) Zie noot 1, p. 164. 12) Voor drie-honderd jaren. Volks-bladen ter herinnering aan de schoonste bladzijden uit onze geschiedenis, 4e jg no. 3, 1872. 106 Land, lucl

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 70