Het kasteel van West-Souburg, het latere slot Aldegonde Het slot Aldegonde te West-Souburg. Uitzicht op het kasteel vanuit het zuidwesten; vgl. afb. 2 (Zei. III., Zeeuws Museum, foto Lamain, A/\iddelburg). J. A. Trimpe Burger Het is misschien wat ver gezocht om in dit aan Vlissings bevrijding (1572-1972) gewijde nummer van het Zeeuws Tijdschrift een artikel op te nemen over het voormalig kasteel van West- Souburg, het latere slot Aldegonde. De voor naamste redenen zijn wel dat de gemeente Oost en West-Souburg sinds enkele jaren is ingedeeld bij de gemeente Vlissingen en dat er sedert die samenvoeging belangrijke opgravingen hebben plaatsgevonden.1) Het verband ligt dus niet zozeer in het verleden, maar meer in het Vlissin gen van nu. Toch is het heel goed mogelijk dat het kasteel van West-Souburg in de angstige jaren van 1572/73 als steunpunt voor de Water geuzen een rol heeft gespeeld in de geschiedenis van Vlissingen. Ter herinnering de volgende feiten: Op 6 april 1572 verklaarde Vlissingen zich voor Oranje, op 4 mei gevolgd door Veere. De Geuzen waren echter te gering in aantal om het sterke Middelburg te nemen. Zij trokken zich terug op het kasteel te Souburg, waar ze met wisselend succes strijd leverden tegen de Span jaarden. Ten slotte staken ze hef bouwwerk in brand, opdat de Spanjaarden er geen gebruik meer van zouden kunnen maken. Toen de Geu zen op 5 augustus 1573 het strategisch zo belangrijke kasteel te Rammekens in bezit na men en daarmee de verbindingswegen naar Mid delburg voor een groot deel blokkeerden, volgde op 18 februari 1574 na een langdurig beleg de overgave van de Zeeuwse hoofdstad. Het toeval wil nu dat er bijna 400 jaar later, in januari 1972, een nieuwe slag woedde op de grondvesten van het roemruchte kasteel te Sou burg. We zouden dit althans op kunnen maken uit de kop van een bericht in de Provinciale Zeeuwse Courant van 25 januari 1972: 'Vlissin gen voert bouwslag op resten van slot Aldegon de'. Deze 'bouwslag' werd gestreden onder aan voering van Gemeentewerken van Vlissingen, met betaalde hulp van het goed uitgeruste Aannemingsbedrijf Zeeland NV. Een groep 'oud heidkundigen' werd tijdig ingeschakeld om de belangrijkste kunstschatten veilig te stellen. De eerste schermutselingen vonden reeds plaats op 21 oktober 1971, toen men in het voorbereidend werk voor het leggen van een hoofdriolering in het nieuwe woningbouwplan Westerzicht, bij het 108 Kaarr van de opgemeten funderingen van het kasteel West-Souburg (Tek. M. J. H. de Haan, R.O.B., Amersfoc De twee bouwwerken dateren nagenoeg uit dezelfde li vermoedelijk eerste helft van de 15de eeuw. Mogelijk is oorspronkelijk sprake van een hoofdburcht en een voorbur Het oostelijk complex is door Marnix van St.-Aldr>oondp I

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 72