gracht van het kasteel, bleef nog lang bestaan. De gracht is in 1920 en later met gemeentevuil aangevuld; de laatste herinneringen aan deze historisch zo belangrijke plek in West-Souburg werden daarmee uitgewist. Ware dit niet ge beurd, dan zou er misschien nu nog iemand op het goede idee zijn gekomen, het eilandje met gracht op te nemen in een plantsoentje van het uitbreidingsplan Westerzicht! Wat er zich in de vierhonderd jaar tussen 1572 en 1972 op en om het kasteel te West-Souburg heeft voorgedaan, is, zoals we hierboven hebben gezien, in grote lijnen goed te volgen. Ook de gebeurtenissen vanaf het midden van de 15de eeuw zijn, dank zij de historische berichtgevin gen, vrij goed te achterhalen,6) maar gaan we verder terug in de geschiedenis, dan beginnen zoals gewoonlijk de moeilijkheden. De datering van de (vele) vondsten (vgl. afb. 4) uit het kasteel te West-Souburg gaat niet vroeger dan hooguit het tweede kwart van de 15de eeuw, met andere woorden, het kasteel te West-Sou burg, waarvan in 1972 de funderingen zijn terug gevonden, kan moeilijk ouder zijn dan ruim genomen het begin van de 15de eeuw. Het probleem blijft dus bestaan: waar lag het oor spronkelijke kasteel of versterkt huis van de machtige heren van Souburg?7) Om de zaak nog wat gecompliceerder te maken: In 1281 kocht ridder Nicolaas van Souburg, mogelijk de zoon van Petrus (zie noot 7), van de heer Diederic van Teijlingen de landerijen van Alblas, waar hij zich een kasteel stichtte, dat hij Souburg noem de. De overblijfselen van dit kasteel liggen ten noorden van Dordrecht in de Alblasserwaard, niet ver van Alblasserdam. De aankoop in 1281 heeft dus geen betrekking op het Walcherse Souburg, zoals wel eens is verondersteld. Hope lijk zal een hernieuwde studie van het historisch bronnenmateriaal, gecombineerd met mogelijk nog meer archeologische gegevens en vondsten, een oplossing brengen voor de vele leemten die er in de oudste geschiedschrijving van Oost- en West-Souburg zijn. Het kasteel te West-Souburg. Gravure van P. Bast uit 1598. (Zei. III., Zeeuws Museum, foto Lamain, Middelburg). het kasteel vanuit het noordoosten 111

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 75