1) In 1969-1971 werd een groot deel van de Karolingische volks- of vluchtburcht te Oost-Souburg onderzocht (zie Zeeuws Tijdschrift 20, 1970, p. 1-8: Archeologisch nieuws uit Zeeland over de jaren 1968/1969.) In de winter van 1971 /1972 is een onderzoek ingesteld naar de teruggevon den funderingen van het slot Aldegonde. 2) De opmetingen zijn onder barre weersomstandigheden ver richt door technici van de R.O.B. te Amersfoort, de heren A. van Pernis en M. J. A. de Haan, waarvoor alle hulde. Bij het vooronderzoek in oktober-december 1971 hebben de heren B. Oele (uit Kapelle) en M. Kegel (uit Aardenburg), beiden correspondent en medewerker van de R.O.B., hun onschatbare diensten bewezen. Veel dank is verschuldigd aan de uitvoerders en opzichters van de n.v. Zeeland voor hun vriendelijke hulp en belangstelling, alsook aan de kraanmachinist voor zijn zeer vakkundig opgravings- werk. 3) Zie: Zelandia lllustrata, 4de afIMiddelburg 1876, p. 699- 701Verzameling van het Kon. Zeeuwsch Gen. der We tenschappen; Zeeuws Museum Middelburg. 4) Veel gegevens in dit artikel, waarvoor de tijd van voor bereiding te kort was, zijn ontleend aan; B. J. de Meij, Het kasteel te West-Souburg. 5) Haar vader Jacob stierf enkele weken na het overlijden van haar grootvader Philips van Marnix aan dezelfde ziekte. 6) Aangezien een uitvoerige pubükatie over het kasteel van Souburg wordt voorbereid door de gemeentearchivaris van Vlissingen, de heer N. Veldhuis (voor het geschied kundig gedeelte) en schrijver dezes (het archeologisch ge deelte), zal er hier nu niet verder op worden ingegaan. De heer Veldhuis, die bij het opgravingswerk van hei kasteel te Souburg ten nauwste was betrokken en voor de onmisbare historische achtergronden zorg droeg, zal deze zomer in het Gemeentemuseum te Vlissingen een tentoon stelling organiseren van de vondsten uit het slot Alde gonde. 7) Het adellijke geslacht van Souburg wordt eerst in 1249 genoemd. Het was Petrus van Souburg, die als gijzelaar in Vlaanderen moet voorkomen voor de graaf van Hol land wegens een geschil met de graaf van Vlaanderen. 112

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 76