morren: 't slot? Walsche? nu Spaanse soldaaten? Wat wild'er af worden, dan d'onlydelykste slaavernye ter weerelt? Altyds geen' stadt in Nederlandt, die men zoo veel op den hals leydde". Deze woorden uit Ned. Historiën zijn wel zeer duidelijk. De zaterdag voor Pasen brengt een angstige stilte. ghedonderd Zondag 6 april, eerste paasdag. Velen zijn naar de hoogmis getogen in de St. Jacobskerk, anderen hebben hun dienst gevonden in de kleinere groepen protestanten. We weten de mannen. Men voelt zich bedrogen en verraden. Onder heftige bewoordingen en het uitroepen „verraad, verraad, de Spanjaarden komen" en „weg met de Spanjaarden" trekt men van het Roeiershoofd en het Keizersbolwerk naar het stadhuis op de Bierkade (Bellamypark, hoek Breestraat). Het stadsbestuur zal verantwoor ding dienen af te leggen en men vraagt zich tevens af waar de kwartiermakers zijn gebleven. Onder voorzitterschap van de baljuw Jacob Smit, heer van Baarland, is de raad in zitting bijeen ter bespreking van de voorgelegde eisen van de kwartiermakers. Jacob Smit ziet geen enkele oplossing meer, en in deze toestand dat de priester in de hoogmis, die zelf 'quaedt Spaensch' was, harde en duidelijke taal heeft gesproken tégen de bezetting en vóór een vrije stad. Of zoals meerdere schrijvers het verhalen: de Parochiaan of voornaamste Priester der stad had tegen de Spaanse dwang en verdruk king 'afgryselyck ghedonderd'. Na de dienst gaan de mannen niet naar huis. Ze gaan naar de haven, ze willen zien naar de horizon en weten wat er staat te gebeuren. Ze zien het goed: in de verte liggen met Spaanse soldaten bemande schepen voor anker. Met wel ke bestemming? Ze wachten op een gunstig tij en zullen dan de ankers ophalen en koersen naar de rede van Vlissingen. Ook de jongens en de vrouwen komen naar buiten en voegen zich bij dringt het geschreeuw van buiten tot hem door. Het volk eist van hem een nadere verklaring en het bevel tot het wegzenden van de Waalse bezetting. Dit laatste bevel wordt niet afgewacht. Een groep mannen is reeds de stad ingetrokken en drijft de Waalse bezetting met harde hand buiten de poort. Deze trekt terug op Middelburg. De gouverneur van Zeeland, wonende te Middel burg, Anthony van Bourgondië, verneemt het nieuws. Hij maakt zich terstond gereed om naar Vlissin gen te vertrekken en neemt zich voor de bevol king te wijzen op hun dwalingen en toch trouw te blijven aan de koning, die het beste met zijn onderdanen voorheeft. Bij de Middelburgse 43

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 7