aan-land-komen verneemt hij van de gevangen neming van don Pedro. Dit geeft hem de gele genheid om de dood van zijn broer Jan, die in 1568 te Middelburg werd omgebracht door de Spanjaarden, te wreken. Na kort beraad wordt don Pedro Pacieco met nog twee Spanjaarden terechtgesteld voor het gerechtsgebouw op de Bierkade (Bellamypark). De ronde steen in de rijweg vóór het pand Bellamypark 35 herinnert aan deze terechtstel ling: de dood door de strop. De Prins van Oranje wordt van de strijd in Vlissingen op de hoogte gesteld. Vlissingen is de eerste stad, die zichzelf heeft bevrijd vóór de prins. Ook Spanje verneemt het nieuws. Vlissingen wordt 16 april tot open stad verklaard; de Vlissingers zijn nu door de Spaanse koning 'bevorderd' tot 'rebellen'. Op 19 april wordt voor Vlissingen de wet vernieuwd en legt de stad de eed van trouw aan de prins af. De Oranjevlag is als strijdbanier op de stadstoren gehesen. Vlis singen is er nog lang niet; veel moet nog worden gewonnen om de rust te herkrijgen en de handel te hervatten. i l' Zeeland Voor het gewest Zeeland is ook de stad Veere een belangrijk strategisch punt. Het is te begrij pen dat men weldra naar Veere optrekt om deze plaats voor de prins te winnen. Twee Veerse schippers, Lyn Tayen en Koeyevleesch, hebben een belangrijk aandeel in de verovering van de stad. Zaterdag 3 mei 1572 geeft Veere zich voor de prins. Middelburg volgt pas in 1574. Er zijn meer Zeeuwen die een belangrijke bijdrage met inzet van hun leven leveren. De schipper Ewout Pietersz. Worst, later genoemd admiraal Worst, wordt in 1572 admiraal van Zeeland. Zijn vice-admiraal is Jan de Moor. De vlagge- kapitein van admiraal Worst is Boudewijn Ewoutsz., admiraal van Zeeland in 1572. Zij maken zich bijzonder verdienstelijk in gevechten tegen de Spanjaarden op de rivier de Schelde en daarbuiten. In 1573 sterven deze zeehelden allen. Op 28 september 1572 wordt in de St. Jacobs- kerk de eerste protestantse prediking gehouden door Daniël Lindeman en mr. Mattheus. Na de opstand komt een belangrijke wijziging in de vertegenwoordiging der steden in de staten van Zeeland. De Prins van Oranje heeft de waardig- Zilveren drinkschaal, gebruikt bij de eerste viering van het Heilig Avondmaal door de Hervormden van Vlissingen, 1572 45

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 9