Nobel. Wie de stad vanuit het noorden nadert, wordt namens de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer welkom geheten met een portret van de leperd met zijn spitse snuit. Binnen de poorten vind je dan het frituurhuis Maupertus en een restaurant 't Voske. En wie troffen we tussen het Delfts blauw op de schoorsteenmantel aan bij onze gastheer, wethouder Brand? Alweer de felle metten rode baerde. In de Haarlemmerhout staan de heer Kegge, oom Stastok en zes andere Biedermeyers uit de wereld van Hildebrand in een kring bijeen; op de wallen van Hoorn vind je de ferme scheeps jongen van Bontekoe. In een gemeentelijk gazon te Assen heeft Bartje een plaats gevonden, Nieuw Vossemeer prijkt met een statue van Merijntje Gijzen. Maar het is niet aan te nemen, dat er een Haarlems etablissement Camera Ob- scura bestaat (hoewel schemerige cafés erg en vogue zijn). Evenmin geloof ik in een Asser bar Bartje of in een Nieuwvossemeers café De Kruik. Nee, dan Hulst: Frituurhuis Maupertus. Rsinaert leeft in Hulst. Het mag u niet verbazen, dat ik eerst van al dacht aan een nieuwe, een zoveelste poets die de sluwaard zijn medebur gers gespeeld had, toen ik binnen de wallen van Hulst de ene sexshop na de andere ontdekte. „Voor discreet en gezellig winkelen ons bijhuis in de eerste straat links", lazen we in een etalage. En er lag al zoveel gezelligs in die loonruimte: een brochure, getiteld 'Zo wordt u een hartstochtelijk man' en vanzelfsprekend een andere, 'Z.w.u.e.h. vrouw'. Voor die uitstalkast leerde ik dat er speciale Weekendsex bestaat, nu ja, men is nooit te oud om te leren. Toen we ons afwendden van de verzameling Smile, Cash, Lolita, Sado en andere losbandigheid, drukte een jongen ons een reclamebiljet in de hand. DE SENSATIE VAN HET JAAR. BLUE MOVIE, de ophefmakende film die in België en Amerika verboden is. BESPREEKT TIJDIG UW PLAATSEN. Is dit nu Hulst, waar veertig jaar geleden het rijke roomse leven bloeide? Het wordt de eerste vraag, die ik de heer Brand stel. P. J. Brand, geboren en getogen in Hulst, wethouder, archivaris, geschiedschrijver van de Reinaertstad. Brand verzucht: „Een trieste boel, meneer De Bree, rechtuit weerzinwekkend. Maar ik verzeker u dat het in Hulst met de prikkelcommercie gedaan zou zijn, mochten onze zuiderburen even tolerant zijn als wij. Want al stapt er wel eens een verdoolde Hulstenaar zo'n winkeltje binnen, de echte klandizie bestaat uit Belgen". Het klinkt geloofwaardig, in Sluis en overal elders langs de grens kun je dezelfde veront schuldigende uiteenzetting vernemen. „En wat het rijke roomse leven betreft", ver volgt Brand, „zoals Michel van der Plas dat getekend heeft, hebben we het hier nooit gekend. Er werd in Hulst bijvoorbeeld vóór de eerste wereldoorlog al gevoetbald. In het algemeen stonden de mensen hier wat vrijer tegenover de geestelijkheid dan in Brabant, daar ben ik van overtuigd. Het socialisme vond in Hulst geen voedingsbodem, maar dissidenten met linkse aandriften kende het stadje zeer zeker. Notaris Van Dalsum was er zo één. Hij koos duidelijk partij voor de minstbedeelden, die hij letterlijk met raad en daad bijstond. Vóór 1914 maakte Van Dalsum een tijdlang deel uit van de Provin ciale Staten van Zeeland, waarin hij de partij der Onafhankelijken vertegenwoordigde. Een braaf mens, in zijn laatste jaren een zonderling. Van eigen vermogen gaf hij aan de belasting dienst slechts de helft op, omdat de andere helft naar hij zei van God was".

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 24