onze toekomst: steeds meer mensen, steeds minder ruimte, hoe houden wij ons land bewoonbaar? door de ruimte beter te benutten, heidemij nederland nv kan u daarbij helpen. 2= 35 heidemij nederland nv zeeschilder. In december 1852 bevindt hij zich te Brouwershaven om documentatie en sfeer op te doen van de spectaculaire redding door de loodsschokker uit het stadje op 25 oktober van dat jaar. Toen was de Pegno d' Amicizia, een Oostenrijkse brik, op de punt van de Ooster vastgelopen. Bij vliegend stormweer is daarop de loodsschokker onder leiding van onder-inspec teur Penning Nieuwland uitgevaren. Onder zeer moeilijke omstandigheden is de gehele beman ning van de brik gered. Bijzonder tragisch was dat de eveneens ter hulp uitgevaren sloep uit Hellevoetsluis, met negen man aan boord, met man en muis verging. Wat Kannemans van de ooggetuigen te Brou wershaven vernam heeft hij eerst in schetsen vastgelegd. Van deze redding waren twee grote doeken bekend, die door de schilder aan koning Willem III en de gemeente Brouwershaven wer den geschonken. Het schilderij uit Brouwersha ven kon als tijdelijk bruikleen in het Maritiem museum te Zierikzee worden geëxposeerd. De restaurateur G. Meijer, die het doek had schoon gemaakt, ontdekte bij toeval in Rotterdam een paneel, naar alle waarschijnlijkheid een voorstu die van de twee schilderijen, dat de signatuur van Kannemans droeg. Deze voorstudie kon voor het Maritiem museum te Zierikzee worden ver worven. De gemeente-archivaris van Zierikzee, W. H. Keikes, heeft hierover een artikel gepubliceerd in het tijdschrift Antiek, óe jrg. (1971-1972), nr. 8, onder de titel: Een redding door de loods schokker van Brouwershaven als inspiratiebron voor de zeeschilder C. C. Kannemans. Op de grens van zout en zoet, door Jan van de Kam (foto's) en tekst Wim Wolff. Ploegsma, Amsterdam, 27,50. districtskantoor voor zeeland,vogelzangsweg 100, goes, telefoon: 01100-7410. 157

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 33