Het voormalige huis De Salamander Een bijzonder 17de-eeuwse huis aan de Dwarskaai te Middelburg De Salamander in de stiaatwand van de Dwarskaai voor 1940 C. A. van Swigchem Het huis 'De Salamander', bij de 19e-eeuwse wijkindeling genummerd G 110 en later aange duid als Dwarskaai 18, was, totdat de stadsbrand van 18 mei 1940 het in de as legde, een merkwaardig pand aan de Middelburgse kaai. De bijzonderheid zat hem niet zo zeer in rijk steenhouwers- en beeldwerk, zoals bij de twee nummers verder staande, alom befaamde 'Steen- rotse'. Het bouwkundig-historisch belang ervan was gelegen in het feit dat het een type van klassicistisch bouwen vertegenwoordigde, dat el ders in Middelburg niet in die grote maat aanwezig was. Zonder overdrijving kan men zeggen dat zijn verschijningsvorm iets buitenis sigs had. Over de bouwdatum en de oude bewoningsgeschiedenis is niets met zekerheid bekend, evenmin als over de architect. De meeste Middelburgse huizen aan de kaai hebben een breedte van drie vensterassen en zijn drie verdiepingen hoog. De nok staat loodrecht op de voorgevel, waardoor het huis vanaf de rooilijn diep uitgebouwd kan worden. Dit type huis had in oorsprong aan de straat een topge vel. Wanneer in de 18de of 19de eeuw de metamorfose plaats vindt tot een lijstgevel wordt er soms tegelijk met de lijst een dwars- dak aangebracht, maar dan alleen boven het voorste gedeelte; soms niet meer dan een paar meter diep. Daarachter sluit de oude dwars op de straat staande kap aan op het nieuw gevormde schilddakje van de voorkant. Soms wordt de oude kap boven de nieuwe lijst afgewolfd, d.w.z. krijgt een schuin naar achter weglopend dak vlakje. De 'Salamander' vertegenwoordigde een ander type huisvorm. Het pand heeft nooit een topge vel gehad; het is breder dan de meeste kaaihui- zen, namelijk vier vensterassen; het heeft twee verdiepingen, maar die zijn dan ook van grote afmetingen; boven de lijst rijst, met de nok evenwijdig aan de straat, een enorm zadeldak omhoog, waarin twee zolders en een vliering zijn gestoken; oorspronkelijk was dit hoog op gaande dwarsdak met leien gedekt en had twee maal twee dakkapellen. Op de prent die in Smallegange vertoond wordt van de ingang van de Middelburgse ha vens loopt de 'Salamander' uit de pas als een 128

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 4