rikzee tegelijk met Middelburg al rechten ontvan gen heeft van Floris III (1157-1180). Als men dan weet dat er al nederzettingen waren voor het stad- zijn, dan ontlopen de steden elkaar niet veel en blijft het de vraag wie als oudste nederzetting met de eer gaat strijken. Wetenschap staat niet stil: drs. J. F. van Agt heeft kort geleden door een interpre tatie van verschillende gegevens een boeiende re constructie van de veronderstelde centraalbouw naar Akens model gegeven uit de 11e eeuw, inge tekend op de plattegrond van de Sint Lievensmon- sterkerk van 1657. Sint Lieven, beschermer der zee lieden was de schutspatroon van Zierikzee. Toen in 1463 de Sint Baafsabdij te Gent een deel van de arm van de heilige afstond aan de Sint Lievensmon- ster kerk van Zierikzee, werd het kostbare reliek sindsdien tweemaal per jaar in plechtige processie rondgedragen. ONDERGANG De vloeden van het laatste kwart van de 14de eeuw deden voor IJzendijke het ergste vrezen. De gena deslag kwam bij de stormvloed van 19 november 1404, de St. Elisabethsvloed. Het ambacht IJzen dijke met inbegrip van de stad werd niet gespaard. Volgens Cornelis is het laatste levensteken van het oude Isendike een stadsrekening van 1403. Hij ver meldt daarbij dat de cijfers van inkomsten en uit gaven nauwelijks de vermelding waard zijn.. De stad verviel snel tot puin; nog in 1470 haalde Biervliet hier scheepsladingen steen voor stortingen ten behoeve van eigen oeververdediging. Rond 1500 waren de schorren zo hooa dat bedijking weer tot de mogelijkheden behoorde. Niet de abijen, maar adellijke geslachten als Adornis, Baenst en daarna Jeronimus Laurijn kregen van Philips de Schone het recht van bedijking. Laurijn vooral was het die ten zuiden van IJzendijke polder op polder liet be dijken met een verdeling in drie heerlijkheden met toepasselijke namen: Waterland, Watervliet en Waterdijk. Ten noorden van Watervliet waren de schorren dermate opgewassen, dat men het aan durfde een klein gehucht te stichten dat de aanzet werd voor het nieuwe IJzendijke. Parma, die in het laatste kwart van de 16de eeuw snelle ver overingen in Vlaanderen maakte lief in 1587 bij het IJzendijke, oktober 1944, na de bevrijding, vanaf de molen naar het noord-oosten gezien.

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 25