gehucht het fort Ysendycke bouwen, dat door Maurits in 1604 werd veroverd samen met het gehe le land van Cadzand. IJzendijke groeide en meer malen kan men van bloei spreken; het vocht met het bestuurscollege het Vrije van Sluis om de titel stad. Nog in 1816 werd IJzendijke bij K.B. van 20 augustus als stad erkend. RAMPSPOED Zierikzee verdween niet van de aardbodem, maar het heeft in de 16de eeuw bijzonder hachelijke tijden gekend: de vloeden van 1530 en 1570, die aan het omringende land zware schade berokken den, brachten de stad voor zware lasten. Geduren de die eeuw teisterde de pest de stad zodanig, dat het totale aantal slachtoffers in de duizenden liep. De oorlogstoestanden in de jaren zeventig brachten Zierikzee op de rand van de afgrond. Durfden de Staten van Zeeland met hun tapijten in het laatste decennium van de 16e eeuw de overwinning op de Spanje verbeelden, midden in de strijd, zo durfde Zierikzee in 1580 herademen getuige een opschrift op een drinkschaal in het gemeentemu seum. SILHOUET De Sint Lievensmonstertoren te Zierikzee is een tors gebleven en toch spreekt die onvoltooide kolos van grootheid volgens sommigen van groor- heidswaanzin maar ook van verval, aldus Van Swigchem. „Zelfs in onvoltooide vorm beheerst hij het stadssilhouet en geeft tot in wijde omtrek de plaats aan die Zierikzee inneemt in het gebied van de Oosterschelde". Een schepping van de familie Keldermans die toren, die 130 m hoog had moeten worden. De kerk, meer dan 100 m lang, was één van de grootste van ons land. Zij verbrandde in 1832 en wat er voor in de plaats kwam was de Nieuwe Kerk, een merkwaardig product van kerk bouwkunst uit de eerste helft van de 19e eeuw: een neo-klassicistische zaalkerk. Veel minder indrukwekkend is het silhouet van IJzendijke, maar het heeft een monument, dat lange tijd het gezicht op de stad bepaalde. Wij bedoelen de Hervormde kerk waarvan de bouw begonnen was in 1612 en twee jaar later gereed kwam. Het grondplan van de kerk vertoonde een zuivere achthoek gelijkend op die van Willemstad, een nieuwe vestiging aan het Hollandsch Diep. De IJzendijke, 1970, de Nederlands Hervormde Kerk. (foto C. A. L. Kotvis).

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 26