HOiNDIUS ZOON - MIDDELBURG BANKIERS EN ASSURANTIEMAKELAARS bouw van deze kerk werd begonnen in 1596. De achthoek te Ijzendijke werd verbroken door de uitbreiding van 1656-1659, die van de kerk een langwerpige achtkant maakte. De opvatting van Vermeulen in zijn bekende Handboek over de wei nig bezielde en nuchtere opvatting, die uit de pro testantse centraalbouw spreekt, laten wij voor de zijne. Kreeg Zierikzee in de eerste helft van de 19e eeuw zijn Nieuwe (Hervormde) Kerk in neo-klassi- cistische stijl, IJzendijke kreeg in dezelfde tijd een nieuwe katholieke kerk in de zogenaamde water staatsstijl. Deze tweemaal vergrote kerk viel ten offer aan de oorlogshandelingen van 1944. BELANGSTELLING Is het waar wat Dekker zei in een interview in de Provinciale Zeeuwse Courant van 3 april 1971 dat er in Zeeland relatief minder belangstelling voor het verleden is dan elders? Met hoeveel waarde ring ook voor het werk en persoon van de man wiens proefschrift over Zuid-Beveland een gewel dige prestatie is, geloven wij niet dat hij in dit op zicht gelijk heeft. Wanneer wij nagaan hoeveel er na de oorlog geschreven is door Zeeuwen over hun eigen dorp, stad of streek, hoeveel er gedaan is door allerlei kringen en verenigingen in hun jaar boeken, hoeveel er gepubliceerd is in het Archief van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, hoeveel aandacht de kranten en tijdschriften aan archeologisch en historisch nieuws en dito tentoonstellingen hebben besteed, komen wij tot een lange opsomming. Dr. J. J. Westendorp Boerma, die helaas de ver schijning van zijn boek over Zierikzee niet meer heeft kunnen beleven is een sprekend bewijs van de liefde voor stad en land van Schouwen-Duive- land. Als medeoprichter van de vereniging van de zelfde naam heeft hij al zijn krachten ingespannen voor het behoud van het historisch belangrijke en karakteristieke van stad, dorp en landschap. Prof. dr. C. A. van Swigchem die in het werk over Zie rikzee de stad en haar gebouwen heeft behandeld, wijst hier met name op. Wat de liefde voor de streek betreft doet J. Ch. Cornelis niet onder. Wat heeft deze oud-hoofdonderwijzer niet een werk verzet voor de Heemkundige Kring West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De werken over Zierikzee en IJzendij ke verdienen veel belangstelling. Dr. J. J. Westendorp Boerma en prof. dr. C. A. van Swigchem: Zie-ikzee vroeger en nu. Bussum, 1972 19,90). J. Ch. Cofnelis: IJzendijke oud en nieuw, Oostburq, 1971 60,-). 187

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 27