meeste slechts een excudit is vermeld. Het is verleidelijk de maker van deze Zeeuwse prenten in Zeeland te zoeken. Een mogelijke aanwijzing hiervoor biedt de naam Zacharias Roman. 3). Afkomstig uit een van oorsprong Vlaams ge slacht, dat zich te Haarlem had gevestigd, kwam hij in 1620 als boekverkoper naar Middelburg, waar hij woonde in De Vergulde Bybel, op de Burg. Op een penning van 1631 komt hij voor als deken van het drukkersgilde. Er zijn een aantal prenten bekend, gelijk aan die uit Specu lum Zelandiae, die zijn naam vermelden. 4). Mogelijk vertegenwoordigen zij samen een vroe gere vorm van dit werk. Dat Roman relaties had met het bedrijf van de Visschers in Amsterdam, blijkt uit een daar uitgegeven kaart van Zeeland "delineata par Nico- laum J. Visscherum (de vader van Nicolaus Visscher) et Zachariam Roman." 5) Een dergelij ke kaart met ais titel "Zelandia ex variis tabulis a Z. Roman collectis, adornata per Nic. Vissche rum" schijnt aanwezig te zijn geweest in het archief te Brouwershaven. 6). Merkwaardig is in dit verband de aantekening van Verheye van Citters bij de eerstgenoemde kaart in de Histo- risch-Topografische atlas van het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg, waarbij hij aangeeft hoe de 36 prenten van Speculum Zelandiae met de 9 bladen van deze kaart tot één geheel kunnen worden verenigd. Jammer genoeg vermeldt hij niet op grond waarvan hij hiertoe gekomen is; het vormt allerminst een logisch geheel. Van een aantal gravures uit de Speculum Zelandiae zijn verschillende staten behouden ge bleven, die bij vergelijking aan het licht brachten dat er in de loop van de tijd veranderingen zijn aangebracht. Deze verschillen betreffen door gaans de bewerkte rand, de titel, of een gewij zigd detail, zoals bijvoorbeeld de prent van Middelburg aan de landzijde, waarop op de latere afdrukken de Oostkerk is bijgetekend. Op grond hiervan kan worden aangenomen dat er min stens een viertal uitgaven van dit werk zijn geweest die teruggaan op de platen van Zacha rias Roman 7). Zo ook de uitgave van Visscher, waaraan de illustraties bij dit artikel zijn ont leend. Deze uitgave is zeker vóór 1682 te date ren, omdat in het begin van dat jaar Bommene- de door een stormvloed is getroffen en van de aardbodem is verdwenen. Op een tweetal pren ten (Middelburg aan de landzijde en Aagtekerke) is midden onderaan in de rand gedeeltelijk nog een "Z" te zien, waarin de oorspronkelijke versie Z. Roman excud. stond, zodat duidelijk is dat diens platen voor deze uitgave zijn gebruikt. De gouden eeuw Al met al is de vraag naar de datering van de gravures moeilijk op te lossen. De enige geda teerde prent is die van Rusten-burgh, waarin aan de titel is toegevoegd: "toe behoorende den Hr. Ontfanger Generael van Zeelant Ao 1661." Een ander houvast bieden de prenten van Middel burg, waarop de Oostkerk voorkomt, die in 1667 is ingewijd, maar waarvan de bouw lang heeft geduurd. Van Steenhoven wordt in de Zelandia lllustrata vermeld dat Nicolaas Honich, overle-

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 14