Het rustige hart L. Wde Bree De Middelburgse Langedelft vormt met Korte- delft, Korte en Lange St. Pieterstraat, Balans, Wagenaarstraat, Hofplein en Lange Noordstraat een ring, een cirkel bijna, die door de Markt wordt voltooid. Binnen die ring ligt het oudste deel van de stad, gelijk J. Huizinga, P. K. Dommisse en W. S. Unger ons leerden. Aan de buitenrand ligt het marktplein, een situatie die ook in Vlaamse steden valt waar te nemen. Om de eerste, de burgring, werd een tweede gelegd; de tegenwoordige binnengrachten geven aan hoe ver de stad sindsdien (1254) reikte. De Markt werd het hart. Wanneer ik deze versleten metafoor nog wat mag uitbreiden, wil ik Noordstraat en Langeviele de aders noemen waardoor het verkeer naar dat hart werd ge voerd en de Langedelft als aorta aanduiden. De recent gegeven voorschriften aangaande het (eenrichtings)verkeer zijn een logische konse- kwentie van wat in voorafgaande eeuwen ge groeid was. Ik persisteer: de Markt het hart. Natuurlijk heeft het wel eens onstuimig geklopt. De overga ve van de stad naar de Prins van Oranje is er bezegeld, bijna vier eeuwen geleden. Walcherse boeren, die door de Noordpoort binnendrongen, liepen er gewapend met bijlen te hoop en dromden het stadhuis binnen, nu driehonderd jaar geleden. Voor zover bekend werd tijdens die furieuze uitbarsting toch niemand ontlijfd. Of er gedanst is rond de vrijheidsboom van 1795 valt niet te zeggen; te oordelen naar de prent, die het Zeeuws Genootschap van het opgerichte vrijheidssymbool bezit, bleef het vreugdebetoon om de vestiging der Bataafse Republiek ruim schoots binnen de perken van de ordentelijk heid. Rustig klopt het hart van de provinciestad in de negentiende eeuw, te rustig, want in Middel burg gaat niets om, het is er de dood in de pot. Van de pui van het stadhuis wordt in 1848 de grondwetswijziging afgekondigd ik zou willen 209

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 17