lantaarn, een zogenaamde Wenham sformgas- lamp met groot lichtvermogen gemonteerd. Ach ter de pomp verrijst de sociëteit De Vergenoe ging die in het voorjaar van 1930 uitbrandde. En rechts van de sociëteit ziet u de Chocolaadfa- briek de Roode Toren. Eens chocolaad, nu vogelzaad. Iets jonger is de tweede hier afgedrukte foto: soldaten, naar oude trant nog vier in het gelid, marcheren (of exerceren?) op de Markt. De stormgaslamp met een wat slankere, minder gestuukte lantaarn is intussen geplaalst. Maar er liggen nog geen rails voor de stoomtram, die in 1897 tussen Vlissingen en Middelburq ging rijden. Een foto dus uit de jaren 1894 - 1897. Wie zich de moeite zou getroosten na te gaan in welke perioden van dat korte tijdvak in de Vleeshal tentoonstellingen zijn georganiseerd, zou de dalering van deze aardige prent nog nader kunnen preciseren: boven een boogvenster van het stadhuis hangt immers het bord TEN TOONSTELLING. Uit het begin van de nieuwe, zogezegd onze eeuw, dateert tenslotte de derde foto, die van een zomerss marktdag, een half uur voor de middag. De tram van de Société anonyme des Tramways a vapeur de Flessingue Middel- bourg (een Brusselse onderneming) heeft met ten minste vier wagens kooplustig marktvolk aangevoerd. Even boeiend is de prent, die ik ter onder scheiding van andere 'onderd beuterpanne' het genoemd. Voor wie het niet weten mocht: beu terpanne is de benaming voor het ronde platte petje van de Walcherse plattelanders. Wie goed zoekt, vindt tussen de beuterpanne' nog een tun'oed (tonhoed), die in het begin van de 20ste eeuw een zeldzaamheid was geworden. Elke Middelburgse generatie draagt het beeld van haar eigen Markt mee, het beeld van 'onderd beuterpanne' en een tun'oed tegen een achter grond van schaarse kramen bestaat nu alleen nog in de herinnering van enkele hoogbejaarden. Eloe ook in een stil stadje vanzelfsprekend stilaan alles verandert! De boek- en muziek handel, die ook in behangselpapieren doet, wordt een boek-, muziek- en kunsthandel met grote, moderns etalageramen. Het belendende bierhuis wordt bureau voor vreemdelingenverkeer. De zaak van Rivière, in manufacturen, bedden en dekens, verhuist naar het pand op de hoek van de Gravenstraat en maakt zodoende plaats voor een Centraal sigarenmagazijn. Het pand daar naast het derde van de hoek wordt Café Van der Harst. Dan volgt een gesloten huis (de tandarts P. Blaauw woonde er in de jaren dertig) en daarbij aansluitend een Melksalon, zij aan zij met het Nederlandsch Koffiehuis. Daar naast liep een slop op pakhuizen uit. De Mos terdgang, zeiden de Middelburgers. Het zal heel lang geleden wel Monstergang geweest zijn, om en bij oen van de Monsterkerken. Aan de rechterzijde van de Mosterdgang stond de manu facturenzaak van M. H. Boasson Zonen, daarnaast verrezen enkele statige particuliere woningen. Die hele zuidwand van de M'ddelburg- se Markt en alle andere wanden en panden het stukje tussen V asmarkt en Potte sma: kt uitgezonderd verbrandden, verpulverden, don derden in elkaar, in de namiddag van 17 mei 1940. De Markt die ik als de mijne meedraag, is die Brand in De Vergenoeging, 1930. 1972. Nog een enkele in Walcherse dracht.

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 19