van winterhanden en reumatiek, of die een tinctuur aanprees tegen eksterogen, of drop "niet zo maar drop, maar originele, geneeskrach tige, medicinale drop, bereid uit de Glycyrriza glabra, aanbevolen door ha ha doktoren; voor het gebruik blaf je als een hond, na het gebruik zing je als een lijster". Maar nee, heel de sector huisapotheek is verdwenen en daarmee een laat ste rest middeleeuws marktleven. De markthan- del is serieuzer geworden, hij speelt zich af in winkelstraten van welvaartskramen. Kramen vol asiralon, acryl en orlon, kramen vol gerenom meerde merken, kramen vol skai-lederen tassen, vol synthetische was- en afwasmiddelen. Een wagon vol bedrijfskleding, een bakkerij van stroopwafels, een rijdende winkel vol kaas, alle kazen van Europa: romige, pittige, milde, zurige, aromatische, pikante; ronde platte kazen, ellips vormige, cilindervormige, bolvormige, piramide vormige; Bresse Bleu en Pont l'Evêque, Boursin en Banon, Goudse en Boeren Leidse, Stilton en Cheddar, Emmenthaler, Danish Blue en Gorgon zola. Het is een vreemd gezicht ja, waarom eigenlijk een Walcherse te zien afrekenen voor een Camembert en een puntje Brie. Wat de boer niet kent, lust hij óók, anno 1972. Eens was Jaantje (die met de lange muts van Middelburg-ambacht) de enige, die op de Markt een fruitkraam exploiteerde, op donderdag en alle andere werkdagen, nu vind je op de markt uren het ene fruitstalleije naast het andere gerijd. Want groenten en fruit zijn gezond en rijk aan vitaminen, dat weet een ieder en wie eet er nog rijst met krenten I "Guck 'mal Karl, so eine wunderschöne Ana nas Karl en Ilse zijn op een snipperdag nog even overgewipt uit het Roergebied. Ook in Dortmund verkopen ze wunderschöne Ananasse, maar op zo'n vreemde markt lijkt het allemaal toch weer anders, nietwaar? Zeker, in Dortmund verkopen ze ananassen en Stilton en Gorgonzola, en acryl sokken en dezelfde merken van synthetische wasmiddelen. En ook op de markten in Krefeld en Wiesbaden, in Luik en Charleroi, in Assen en Arras. Eigenlijk slenteren we met ons allen, met miljoenen mensen langs een en dezelfde, de gemeenschappelijke markt. Of je gulden er een daalder waard is blijve hier buiten beschouwing. (foto's Middelburg 1972: C. A. L. Kotvis) 214

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 22