Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen gelijkstelling van het openbaar en bijzonder lager onderwijs. Tussen 1920 en 1927 worden mei grote offers scholen geopend in Rijssen, Herkingen, Aagtekerke, 's-Gravenpolder, St.-Annaland, Yerseke, Rotterdam, Nieuw-Beijerland, Middelburg, Krab- bendijke, Rilland-Bath, Oostdijk en Tholen. Meer scholen, meer MULO-scholen. Leraren moeien wor den gevormd. Hand in hand daarmee gaal het jeugdwerk. De kroon op het werk: de Theologische school. Op 13 januari 1927 wordt de Theologische school onder grote belangstelling in gebruik ge nomen. Kersten heeft zijn benoeming als docent aanvaard. Oordeel en gericht Kersten is legerpredikanl geworden toen in 1939 de mobilisatie werd afgekondigd. Wanneer de oor log uitbreekt, openbaart naar zijn mening de ware vaderlandsliefde zich niet in een protesthouding, maar in het bestraffen van de zonde en het wijzen op Gods gerechtigheid. Nederland moet terugkeren tol God en Zijn Woord en dienst. Wij moeten Gods roede in oordeel en gericht, als eertijds Israël, over ons heen laten gaan. Zijn standpunt leidde tot een passieve houding tegenover de Duitse maatregelen. „Onderwerping geeft rust", ook al wijst hij een deel berusting af. De Zuiverings-Commissie besluit hem na de oorlog niet meer toe te laten tot de Tweede Kamer. Het is niet aan ons een oordeel over deze man te vellen: maar weer wijst de passiviteit, om niet te zeggen zekere passieve gedachten tegenover de nazi's, op een gevoel van onbehagelijkheid bij anderen. Zijn werkzaamheden voor kerk, staat en maatschappij echter zijn in de Nederlandse samen leving niet weg te denken. Hij overlijdt 6 september 1948 te Waarde aan de Schelde. JURIDISCHE WERKGROEP Secretaris-penningmeester Jhr. mr. dr. G. F. Sandberg, Churchill-laan 2, Middelburg, tel. 01180-4090 Kantoor rijksarchief, tel. 01180-2767 Middelburg, 28 augustus 1972 LEZINGENPROGRAMMA SEIZOEN 1972-1973 donderdag 16 november 1972: mr. J. M. Kan, lid van de Raad van State, oud-secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken, over TAAK ,EN WERKWIJZE VAN DE RAAD VAN STATE. donderdag 25 januari 1973: mr. J. G. L. Reuder, president van de arrondissementsrechtbank te Rot terdam, over HET KORT GEDING. voorjaar 1973, voorgestelde datum dinsdag 3 april 1973: mr. dr. C. Smit, advocaat en procureur en rechtshistoricus te 's-Gravenhage, over DE SCHELDEKWESTIE. Hierbij komen aan de orde de verschillende wette lijke regelingen t.a.v. de rivier de Schelde, speciaal de Westerschelde in de loop der eeuwen tot en met het Rijn-Scheldeverdrag met België van 1963. Gehoopt wordt dat spr. ook de vaarreglementen op de Westerschelde van kracht zal bespreken alsmede de kwestie van de Wielingen. In 1966 publiceerde dr. Smit een boek onder de titel: De Scheldekwestie. Deze auteur heeft enige bronnenpublicaties verzorgd inzake de buiten landse politiek van Nederland in de reeks „Rijks Geschiedkundige Publicatiën". Aan het bestuur van het genootschap is verzocht een excursie naar de Rijn-Scheldewerken te organiseren in het voorjaar, bijvoorbeeld zaterdag 7 april 1973, enige dagen na de lezing van dr. Smit. Gaarne wordt eraan herinnerd dat van de werk groep lid kunnen worden juristen, (cand.(notarissen en degenen, die leidende functies bekleden of bekleed hebben in de randgebieden bestuur, fiscale beroepen, politie, kinderbescherming, bank- en verzekeringswezen enz. Het lidmaatschap van het Zeeuwsch genootschap is geen vereiste. Aanmelding voor lidmaatschap is mogelijk bij de secretaris-penningmeester jhr. mr. G. F. Sandberg, Churchill-laan 2 te Middelburg, tel. 01180-4090, kantoor 01180-2767 of bij de andere bestuursleden, dr. D. van der Wel, voorzitter, mr. A. Veenhoven, mr. H. Bruin te Middelburg en mr. J. W. de Beijl, notaris te Goes. De bijeenkomsten worden als regel gehouden in gebouw Abdij 11 te Middelburg en vangen aan om 20.00 uur. 223

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 31