het leven van alle dag typeert. Hele reeksen schetsen van Middelburg, Vlissingen, Veere, de dorpen op Walcheren, Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen geven een goed beeld van het Zeeland van rond 1900. Hij kende Zeeland, maar ook de Zeeuwen. Er zijn prachtige figuur studies in zijn schetsen te vinden, verweerde boerenkoppen, boerinnen, schippers, Westkappe- laars aan de dijk. Maar ook spelende kinderen, strandtafereehjes. Kleurige indrukken van de kermis in Middelburg, kroegjes en straattypen, naast een serie fijne portretjes van musici. Kortom een levend Zeeland. Hij is er bij als er een ringrijderij op de schaats wordt gehouden, maar ook als in de strenge winter van 1890/1891 het ijs in de haven van Vlissingen ligt, of als in 1911 de City of Benares strandt. De watersnood in 1906 is voor hem aanleiding om naar Zeeuwsch-Vlaanderen te reizen en daar in het verdronken land een aantal tekeningen te maken, o.a. van het dorpje Groenendijk. Een aquarel van de dijkdoorbraak in de Wilhelminapolder (O.Z.VI.) hing in april 1906 op een tentoonstel ling bij J. C. W. Altorffer. Hij bezoekt de Rubensfeesten in Antwerpen. Op weg daar naar toe, mogen we aannemen, schetst hij het station netje van Sas van Gent. Al deze schetsen en tekeningetjes vormen een waardevolle verzameling. Met het in de Provinci ale Bibliotheek reeds aanwezige materiaal is het over deze Zeeuwse schilders een belangrijke documentatie, die bij verdere bestudering nog interessante gegevens kan opleveren. Daarnaast schetsen ze, in letterlijke zin, op een boeiende manier het Zeeland van rond de eeuwwisseling. De afgebeelde schetsen zijn alle van W. J. Schütz. De por tretten, uit de verzameling van het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, tonen W. J. Schütz in zijn atelier aan de Kinderdijk en op 75-jarige leeftijd, zoals velen hem nog hebben gekend met zijn onafscheidelijke pijp en stok. 197

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 5