Afb. 2. Volledige tegel van een zogenaamde kacheloven; groen lood- glazuurop witte ondergrond; roodbruin aardewerk; hoogte 31,0 cm; datering tweede helft 1 5e eeuw. (foto R.O.B.) Afb. 3. Het wapen van de heer van Borssele van Brigdamme voor komende op een tinnen kan, gevonden op het voormalig kasteel terrein van West-Souburg, (foto R.O.B.; hoogte van het wapentje 1,3 cm) (hoogte 31,0, breedte 22,0, diepte 6,5 cm) (afbeel ding 2). Ze zijn^afgevormd. Op deze wijze konden vele, op dezelfde wijze versierde tegels worden ver vaardigd. In West-Souburg troffen we drie typen nis- vormige tegels aan, elk met een eigen versierings motief. Voorts behoorden tot de Souburgse kachel oven nog andere versieringselementen, zoals lijsten en pinakels, die vooral de bovenkrans van de oven zullen hebben getooid. Het interessante van een serie tegels uit West-Souburg is de combinatie van de er op voorkomende wapens, te weten het Bour gondische wapen, en dat van Cleef en Ravenstein. Nu weten we dat Anna van Bourgondië (bastaard dochter van hertog Philips van Bourgondië)3) in 1469 in het huwelijk trad met Adolf van Cleef, heer van Ravenstein. Onze Souburgse kacheloven zal dus uit 1469 of (wat) later dateren! Er zijn nog meer voorwerpen gevonden die door een er op voorkomend wapen nader zijn te dateren. Zulke stukken kunnen voor de archeologie erg be langrijk zijn, vooral als zij worden aangetroffen in een zogenaamd „gesloten vondstcomplex", bij voorbeeld een afvalput, een privaat, waardoor meer dere andere objecten, waarvan we weinig af moch ten weten, nader gedateerd kunnen worden. TINNEN KAN In het Zeeuws Tijdschrift 22, 1972, 2, pagina 110, beeldden we een kostbare tinnen kan af waarop het wapen van de heer van Borssele van Brigdamme is ingestempeld onder de rand (afbeelding 3). Op de bodem komt als kwaliteitsmerk een (Engelse) roos voor (afbeelding 4). Heer Adriaan van Borssele van Brigdamme woonde sedert 1451 op het slot te West-Souburg. In 1457 huwde hij er met Anna van Bourgondië. Hij stierf in 1468. De tinnen kan dateert Afb. 4. Roos-merkteken op de binnenzijde van de bodem van een tinnen kan. (foto R.O.B.; diam. roos 2,8 cm) 204

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 12