Omer de kachel op met het hout dat hij 's zomers bijeen had gegaard langs de vloedlijn. Hij kookte zijn potje en in de lange avonduren hield hij zich bezig met een oude motorfiets. Monteren, de monteren, sleutelen, schroeven. Hij bladerde ook wel in oude tijdschriften, maar een echte lezer was hij niet. Mogelijk gaf de petroleumlamp ook een te zwak licht. Onderwijl spreidde de mist een deken over Saaf- tinge. Omer Stevendael werd onbereikbaar, een mens in de volstrekte eenzaamheid. Het deerde hem niet. Op andere avonden wies het water van de Schelde tot aan de voet van zijn hut, maar ach, hut en schaapskooi lagen op het stukje dijk, dat tijdens de Allerheiligenvloed in 1570 boven water was ge bleven - het zou nog wel standhouden. Op weer andere avonden begon het te sneeuwen, sneeuwen. De volgende morgen, bij dood tij, dekte het wit de kreken niet minder dan het schorrenland. „Ja, met sneeuw is het uitkijken waorda' ge loopt", zegt de herder. Maar het ergste is ijs. Tussen opeen gepakte schollen heeft Omer eens een schaap met kilometer zonder auto's en brommers, zonder beat, sirenes, betonmolens, heimachines, spreekkoren, cirkelzagen, pneumatische hamers en -boren. Een eindeloze vlakte, gekerfd door kreken, die bij op komend tij in verraderlijke stromen veranderen. Sliblagen, begroeid met lamsoor en zeekraal, slijk- gras, lepelblad, zeeweegbree. Omer Stevendael huisde daar meer dan twintig jaar in de Noorder-schaapskooi, een klein uur gaans boven de stille Hedwigepolder. Af en toe verscheen Omer binnendijks, voor een bezoek aan zijn ouders, om zijn aardappelvoorraad aan te vullen en dat soort noodzakelijkheden; alleen in zijn hut bij de schaaps kooi voelde hij zich thuis. Soms kwamen er jagers op eenden en fazanten, soms zocht de commandant van de politiepost te Clinge hem op - dat was er ook een die de stilte beminde. In de winter tegen schemerdonker - en dat is vroeg in die tijd van het jaar - dreef Omer zijn kudde de kooi in. Dan begon hij zijn dieren bij te voeren, met bêêten of patatten, drenkte ze met het water, dat hij zelf had aangeboord - Rijkswaterstaat verschafte hem daartoe het gereedschap. Wanneer hij zich met zijn honden in de hut had teruggetrokken, stookte Omer Stevendael -m j was Het schapenpad

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 2