hun plan getrokken, ten aanzien van de Schelde- oevers, ten aanzien ook van het Verdronken Land. Onze maatschappij houdt uitverkoop van stilte en rust, van zuivere lucht en zuiver water; goederen zonder economische waarde, vier waardeloze winkeldochters. Het Verdronken Land van Saaftinge is een gevaarlijk terrein. Om het te betreden behoeft men de toe stemming van de Dienst der Domeinen te Goes. Deze verwijst naar de opzichter van de vogelstand, de ge pensioneerde adjudant der Rijkspolitie F. van de Zande te Clinge. Van de Zande kent het schorreland van Saaftinge als geen ander. Hij vertelt: „In het begin van mijn loopbaan hier in Clinge, onderhand zesendertig jaar geleden, riep een collega mijn assistentie in. Op het Verdronken Land werd name lijk op een bandeloze manier gestroopt. Deftige Belgen verschenen met jachten in de monding van de kreken en vuurden er met kanongeweren op de eenden. Een kanongeweer stelt je in staat met één klap tweehonderd vogels te doden; het is eenvoudig massamoord. We roeiden er heen, mijn collega en ik. Het gezelschap bestond uit wat men noemt no tabele Heden, mannen met titels en dubbele namen, maar zonder jachtakte en zonder vergunning. Enfin, we schreven processen-verbaal aan de lopende band en namen een heel arsenaal in beslag; in 1936 veer tien jachtgeweren en vier kanongeweren. Een Tekening A. P. Maas Jo Mattheijssen bij de Eerste kooi kanongeweer, denkt u daar niet te licht over: het weegt zo'n tachtig tot honderd kilo. Nu, in dat jaar heb ik het Verdronken Land ieren kennen. Ik vind het een machtig natuurgebied, het boeit me tot op de dag van vandaag. In de oorlogsjaren kreeg de terreinkennis van Van de Zande een bijzondere betekenis. Direct na de mei dagen van 1940 zon de politieman op mogelijk heden de Duitsers tegen te werken. Geleidelijk kregen zijn plannen gestalte: hij ging mensen helpen, die door de vijand werden gezocht, hij koos vóór het wild en tegen de jager. „Als je een dergelijke be- 197

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 5