Symbolen in Zeeuwsch-Vlaanderen Jan van Hinte 'The philosophy of symbolic forms is, in essence a study of the cultural process of the growth and development of human knowledge.' J. VAN BAAL Als je oog er eenmaal op gevallen is, is het eigenlijk onbegrijpelijk datje het niet eerder hebt opgemerkt. Heel Zeeuwsch-Vlaanderen is vol symbolen op de hekken van boerenerven. Het meest voorkomend symbool is de „Odal". De vorm van dit symbool be stond uit twee cirkels (zonnen) verbonden door een rechte lijn. In de loop der tijden werd dat vaak een dubbele spiraal. Die vorm was zuiverder want hier mede werd aangegeven dat de zon iedere dag iets hoger aan de hemel stond vanaf de winterzonne wende tot zomerzonnewende en dan hoe langer hoe lager tot weer aan de winterzonnewende. De mens had in de praechristelijke tijd dus het ver mogen belangrijke natuurverschijnselen in een beeld, een symbool te vertolken, een figuur die iedereen begreep. F. E. Farwerck schrijft in zijn publikatie: „Het teken van dood en herleving en het raadsel van het Angel saksische runenkistje" op pagina 32/33: „Men drukt deze zonnetoop echter niet alleen door tekeningen uit, maar men streefde ernaar het menselijk leven en de samenleving met de cosmische gebeurtenissen in de loop van het jaar in overeenstemming te brengen, omdat men tussen deze beiden en de cosmische kringloop een analogie zag en het de plicht van de mens achtte zich in te leven in het cosmische gebeuren, om zodoende daarmede en dus ook met de Goddelijke achtergrond daarvan in overeenstemming te komen.

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 7