vluchthaven veere 19 Von Bernuth heft vermanend de vinger. „Pas op. Ik ben een meneer die zeilt en jaagt en óók schildert. Helemaal ama teur. Zee en wolken, Christussen, berg landschappen ja, dat wil ik u ook ver tellen, ik heb achthonderd zevenen twintig bergbeklimmingen achter de rug. Een gezonde bezigheid natuurlijk, maar toch deed ik het niet om de sportieve prestatie, ik zocht de stilte, waarover u zelf geschreven hebt in dat artikel over het Land van Saaftinge. in alle ernst, ik zocht iets van Gods nabijheid, van de eeuwigheid. En wat nu mijn schilderen betreft: ik heb gepoogd, verstaat u goed, gepoogd het cosmische te benaderen, gestreefd naar vergeestelijking - maar ik vind dat ik daar niet in geslaagd ben. Von Bernuth pauzeert even, het is voel baar dat hij over een heel ander onder werp zal beginnen. „Dit is zo over mijn leven in het algemeen. En dan komt die periode van de oorlog. De Duitsers zaten zo ongeveer bij de Sloedam, toen we besloten naar Enge land te zeilen. Bij het schutten in Vlis- singen maakten we nog een bombarde ment mee. De volgende dag kwamen we in Ramsgate aan. De havenmeester zei: „Well, there you are again", alsof het mijn zoveelste pleziertochtje gold. Zee en wolken, Christussen, berglandschappen Von Bernuth vond in Engeland zijn weg. Hij is er geruime tijd werkzaam geweest als administrateur van de hofhouding van koningin Wilhelmina. „In oktober 1944 hoorden we die af schuwelijke berichten over het bombar dement op de dijken van Walcheren. Toen ben ik pas goed in actie gekomen. Met een vriend-diplomaat, navy-heb ik een fonds voor Walcheren gesticht: The Mackeson-Bernuth British Fund for Walcheren". Ik schreef fabrikanten aan, zocht ze op, verzamelde links en rechts doelmatige goederen. Onze eerste zen ding omvatte drieëntwintig kisten dekens. Dank zij een relatie gingen ze aan boord van een torpedojager direct na de bevrijding van het eiland mee naar Vlis- „Stil water"

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 19