de middel-burgers Het bestuur was bemand met middle- middle classes: Van der Ley, Heyboer, Hackenberg, Boudewijnse; er was een advocaat bij die de klasse haar ware oormerk gaf. De „Middelburgsche Courant" was een bolwerk van de middelklassers, vooruit strevend liberaal, „uit het Volk voor het Volk". De naam van Den Boer en zijn voorzaten is er onverbrekelijk mee ver bonden. In de tijd van de schoolstrijd en de emancipatie van allerlei kleine luyden was er de concurrentie met de R.K. „Nieuwe Zeeuwsche Courant", lange tijd nog met de protestants-christelijke „De Zeeuw" en het dito „Zeeuwsch Dag blad". Dwars lagen ook de sociaal democratische „Baanbreker" en het socialistische „De Toekomst", beide weekbladen. De liberalen werden als anti-christelijk en natuurlijk als anti socialistisch beschouwd. Acht kranten werden er trouwens in Middelburg uit „Uit het Volk voor het Volk" gegeven en er waren acht boekhandels, waarvan één van nationale allure. De „Middelburgsche Courant" werd ge drukt in de Sint-Pieterstraat, een straat, ais andere, met vele bedrijvigheden. In de Gistpoort was een bakkerij, er was verder een Tehuis voor vrouwen (drie klassen), er waren twee kerken, waar onder de Waalse (voor de intellectuelen), de HBS, een likeurstokerij en een geheim zinnig kroegje, „Petit Café", bewoond door een groot dik wijf, dat de jonge Verwey in het woordenboek deed op zoeken wat toch het woord „oer" be tekende. De binnenstad toonde nog een onstuimig leven, iets dat je van de pro vinciale griffie en het rijksarchief niet mag verwachten. De burgerij droeg altijd zorg voor de leefbaarheid en de zedelijke verheffing. De „Vereeniging tot wering van het schoolverzuim" van 1876 bestond ui sluitend uit dit soort mensen. Allee 1: zagen als groep de belangen in van ee goede vorming, de hogere niet, c lagere niet. Bij de begrafenis van Pit Blaauw, de populaire tandarts, in 1 36 heeft G. A. de Kok zijn figuur in de cor text van de stad geschetst. Een fiei burger, met gevoel voor stijl, bez tti van de zilveren stadspenning, fiets er door de stad in een driekwart jas en ee slappe hoed, groetend naar links e rechts, afstappend als hij een bekenc zag, pratend over zaken die hij oude handen had, of op de stoep van zij praktijkhuis, een patiënt uitlatend. Ee man van solidariteit en gulle vrienc schap. Het portret van F. B. den Boer is ster verwant. Ook hij vooraan in het ver enigingsleven, gul, beschaafd me Middelburgs accent, drukker van vet typografische monumenten, he

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 10