e middel-burgers 13 ij nog bestaan verdienen zoals de man iet de bolhoed en mr. Savage in „1 984" n "he brave new world" te worden in tand gehouden, desnoods in reserva- sn De prestatiemaatschappij vol sta- jssymboliek heeft nieuwe normen in- esteld, maar alles is onoverzichtelijker ev»orden en heel diffuus. Je hoort nog /ei eens dat je er in Middelburg van- zege de standen niet gemakkelijk in- omt. Dat wordt dan kennelijk opge- lerkt door mensen die graag rangen ieri en dan liefst één hoger zouden limmen. Middelburg beter en mooier maken, ■>y aal zijn ten overstaan van de stad, een rdeiijk ingericht bestaan, dat was de filosofie van de bovenste en middelste middle classes. Ze hebben hun opdracht uitgevoerd. Nu gaat alles professioneler, vandaar de actiegroepen. Ik ken twee burgemeesters, Bolkestein en Drijber, die altijd weer naar Middelburg verlangen, zelfs wel eens spijt hebben van hun pro motie. Het is het Middelburg waar Hui- zinga - die het buiten Toorenvliedt" be woonde en gehuwd was met Mary Scho- rer - in zijn „Holland's beschaving in de zeventiende eeuw" van schreef, dat het met Amsterdam de mooiste stad van Nederland was. Maar nu praat ik als een lokaal ornament en mijn vrijmoedigheid is gecamou fleerd door een citaat dat me goed past. Zo zou Frans den Boer ook hebben ge sproken. Daarom eindig ik hiermee, want aan hem is dit verhaal met groot respect en warme genegenheid opge dragen. Naschrift: Als bronnen verdienen nog vermelding de onuit gegeven jeugdherinneringen van M. G. Verhey en W. Mes, de artikelen van M. P. de Bruin in de Provinciale Zeeuwse Courant van 1964 („Zeeland bij gaslicht") en de lezing van prof. Van der Weel voor het „Zeeuwsch Genootschap". Voor de achter grond verwijs ik naar mijn bijdrage in het Zeeuws Tijdschrift over „Walcherse industrie in de negen tiende eeuw" (eerste jaargang) en over het agra rische liberalisme in diezelfde tijd (vijfde jaargang). Het Zeeuwse Documentatiecentrum bewees voor de zoveelste keer zijn waarde. De foto's zijn uit „Kent u ze nog de Middelburgers". De laatste foto is van mevrouw Schenk.

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 13