de middel-burgers 3 joes was anders. Een stad met een om- jeving waar at vroeg in de negentiende eeuw een vooruitstrevend boereniibera- isme zich verzette tegen een drukkend tncien régime, in Middelburg Heten de conservatieven zich pas een kleine eeuw 'ater verdrijven, nou ja verdrijven! Soms 'wam er een deftig Goes jongetje hete- naai naar een élite lagere schooi in Mid le burg. Hij bracht eens kersen mee, tiaar at niet mee. Hij schreef het ant ivoord op het bord: „Ze binne nog nie /i ar". Iliddelburg was zich wel bewust de icofdstad te zijn van een gewest waar Ie jd stil stond, om van verval niet te preken. De internationale treinen den ierden er langs, op Greenwichtijd, dus v intig minuten te vroeg. Tijdgenoten sagden er over dat de etalages tien ear dezelfde bleven. Er waren deftige tels - een ervan heette „Vieux Doe- en hetgeen met „Nieuwe Doelen" verd vertaald - waar je voor f 1,- tot 2,25 logies en ontbijt kreeg en voor sen kwartje met de omnibus van de i werd gehaald. „Hotel Abdij" was danks de matige service beroemd. werd Frans gesproken. )e stad had zo omstreeks 1 860 geen ivangrijke en invloedrijke midden- |roep. Veel lower classes en een kleine poep upper classes, beiden om ver- :ci liende redenen met weinig om landen, de laatste met een voorkeur de buitens die Walcheren zo rijk ss. Dat was. van voor de tijd dat de te" kwam en dat de leiders van de handel „Alberts" het sociaal- - turele heft in handen namen. Eigen- jk is dit het startpunt van mijn verhaal, ar ook een thema, want het chauvi- me van de Middelburgers moet stam- nen uit de tijd dat de afgeslotenheid i niet in staat stelde enigerlei ver- lelijking te maken. Alleen Tilburg - of II places - had wellicht een beter nuziekkorps, einde citaat. nkele citaten uit de roman „Het welkom chandaal" van P. H. Ritter Jr. - nooit leheel aanvaard in de betere kringen - nogen als welsprekend getuigenis die- ien Het is kort na de eerste wereld- iorlog. Het (Loftinge - Middelburg) is een afzijdige stad in een afzijdig iand. Een stad op heel andere wijze provinciaal dan andere plaatsen die ver van de bezige steden-gemeenschap gelegen zijn van het midden des lands. Want deze plaats mist de band met het continent. - Het ware leven was zijn hovaardij, was niet het kleine bezigzijn met de bedrijven, die overeenkwamen met zijn luttele be tekenis, maar het grote en zich voornaam aanstellende bewegen van zijn nota belen, die zich in deze stad grandioos konden gevoelen en plechtig konden ge baren, omdat zij leeg was. - De burger nadert eik jaar meer de Übermensch het is de individu, die geldt in deze kleine gemeenschap met haar omvangrijke om geving en naarmate de zielen verschrom pelen, en zich verdoven aan stevige bit teruren en flapperende achterklap, worden de gebaren sierlijker en opu/en ter, wordt het geringste stedelijk pro bleem tot een diepzinnig vraagstuk, en vraagt de geringste stedelijke verrichting ingewikkelde ceremonie. Je leert er Mid delburg en de jonge junior (als lokaal ornament) goed uit kennen. Lynd maakt die fout niet; ook ik zou hem willen vermijden. Hij stelt van Middletown objectievelijk vast: weinig economische expansie, geen domine rend industrieel bedrijf, zelfgenoeg zaam - geen hoger onderwijs bijvoor beeld -, zestig mijl van de dichtstbij zijnde grote stad. In het sociologen- jargon: de standen als vormgeving aan de sociale rangorde in een tamelijk onontsloten samenleving met weinig differentiatie. Gaat dit laatste voor Middelburg op? Eind negentiende eeuw vijf scheepswerfjes, verschillende limo- nadefabrieken en likeurstokerijen, twee touwslagerijen en stoomhoutzagerijen, een ijsmakerij, een oliemolen, een meel fabriek, diverse smeden, brandspuiten over de hele stad verspreid, acht kranen, zes stalhouderijen, drie sociëteiten en verder chocolade-, tabak-, bedden- en brandkastfabriekjes die nog niet zo lang ter ziele waren. „Zesentwintig" standen en het soort privacy dat de goudvis geniet. Middelburg, Rouaanse- en Dwarskade. Litho 18,3 x 23,2 cm, getekend door J. F. Schütz (1817-1888), steendruk van T. P. Roest, uit „Twaalf gezigten der stad Middelburg", 1 851 Exemplaar beschikbaar gesteld door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Middelburg.

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 3