e middel-burgers 5 jicioiogie van het bruin worden, dat öpulairder werd naarmate de land- r der uitstierf en een donkere huid en statussymbool werd. Het bruin- iakende zalfje dreigde even de winter- port uit te roeien, maar dat was na ijfenveertig. feester Pennewip heeft op dit alles zijn verzichtelijke piramide gebouwd met iod en de engelen aan de top, de festers, poliepen en mosselen aan de asis. Middelburg had daar nauwelijks lee uit de voeten gekund, want school- pzieners staan nu eenmaal niet boven Setoren en het assortiment twee-, één- n onpaardige doktoren zal er wel niet ekend zijn geweest. Alleen misschien e burgerstand, 11Ie klasse, zevende nderafdeling, vrij nabij de mosselen en an nog lila, b1b2 en C, de laatste nog ioven de verworpenen al slaapt het hele lezin in twee bedden. Het is maar goed lat de lange werkdagen toen het zonne- iaden blokkeerden want zoveel stran- len heeft Walcheren nu ook weer niet. Ju is er tenminste niet zo'n verscheiden- leid aan standen meer. :r was lang geleden een advocaat, zelf jemaakt, van eenvoudige komaf, een nan die veel voor de stad heeft gedaan, n de salons werd hij, evenmin als Van ïchagen in Domburg, toegelaten. Een looggezeten collega vond zo'n pro- hotie ongehoord en nog bedenkelijker Jond hij het dat over hetzelfde thema ien succesroman - „Karakter" van Sordewijk - was geschreven. Mevrouw ir. S. C. Regtdoorzee-Greup Roldanus vist er van mee te praten. Haar socio- ogisch schijfje Middelburg tijdens vereldoorlog I smaakt nog ietwat bit- er. Het ritueel van de jourdagen van de nevrouwen en de kringjoffers van meer fan middelbare leeftijd, het kaartjes- ifgeven, de correlatie tussen invitatie- rerzending, datum van de „jour", gas- enaantal en graad van gekleedheid naakte het savoir vivre uit. Vijftien jaar jeleden liet een gezagsdrager mij in direct weten dat het niet comme il faut s wit brood bij de cognac te vragen. Ik com met mijn alibi nog op de proppen. Vlevrouw de lerares werd tenslotte toch aanvaard als lokaal ornament, al ver diende ze zelf de kost. Lynd zegt het zo mooi: vrouwen stellen hun gezin in een steeds zekerder sociale positie, de for matie van deze sociale markt is sub tieler dan bij hun echtgenoten. Zo on zelfzuchtig als vrouwen zijn in hun ge zin, zo onsociaal zijn ze naar buiten. Visiteverkeer, huwelijk en spel grijpen vooral plaats met mensen van dezelfde rang, niet alleen uit zucht tot exclusi visme maar ook omdat voor enige duur zame omgang een zekere gelijkheid van denken, interesse en mogelijkheden, kortom gelijkheid van cultuurpatroon noodzakelijk is, aldus een sociologisch zegsman. In de wijk Summertown in het noorden van Oxford zijn twee buurten - upper en non-upper - gescheiden door een muur dwars over de weg. E. Digby Baltzell die een foto in een boek van 1958 afdrukt, noemt het een ex treem feit van upper class-verdwazing. Opvallende consumptie, statussym bolen, inclusief lidmaatschap, hiërar chische levensstijl, kortom ancien ré gime namen in Middelburg de plaats van de muur in. Om met Lynd te spreken: door de subgroepen maakt de stad de omgang van gelijkgeaarden in werk en spel gemakkelijker: het verband binnen subculturen is in kleine provinciesteden hecht door een sterke sociale controle; het is veel zwakker in veelzijdiger en grote steden. Waarmee de stellingen van Ritter, Regtdoorzee en Van Schagen theoretisch bewezen zijn. Er is een bruikbare wegwijzer in het la byrinth van standen en klassen, onver taalbaar helaas, en voor een stad a/s Middelburg slechts bruikbaar voor de aanduiding van de negen hoofdstammen. Upper-class, middle-class en lower class, elk weer verdeeld in upper en lower, zo nodig zelfs in upper, middle en lower. Maximaal dus negen categorieën. Upper- class, sierlijk elegant leven, oude aan zienlijke families, rijk, machtig, commis sarissen, hoge overheidsfuncties, erfe lijkheid. Upper-middle class, carrière, succesvolle zakenlieden of beoefenaren van vrije beroepen, grote huizen, aka- demische graad, captains of industry. Lower-middle class, fatsoenlijkheid, ge middelde overheidsdienaar, zakenman of vrije beroepsman, HBS. Upper-iower class, komen rond, geschoolde arbeiders. lager beroepsonderwijs, nauwelijks stij ging op beroepsladder. „Er is weinig reden om hard te werken teneinde er gens terecht te komen, want zulk een plaats is er niet.Lower-lower classes, ongeschoolden, alleen lager onderwijs, apathie. Dit is een impressie uit de so ciologische traktaten. Fait votre jeu! De upper classes in Middelburg, door een eersteklas tijdgenoot ingedeeld in upper-upper en uper-lower, U-U, de adel, U-L, tweede klas genoemd. Nee, we noemen geen namen. De fine fleur had schimmels voor de koets, de an deren vossen, de middle-upper class eigenlijk. Daaronder dan de groep waar van het parvenu-achtige was vergeten. Van wie men het nog wist of wilde we ten, die was onherroepelijk verwezen naar de upper-middle. Vele ambtenaren op de provinciale griffie behoorden tot de M-U, het was vóór de rangeninflatie, dus ze konden commies zijn. Wel wist Iedereen dat het burgemeesters in spe waren. Overigens zijn er getuigenissen van het echte upper-nakomelingsschap dat ze van pa's baan maar een heel vage notie hadden. M. G. Verhey, zoon van de notaris die het goede halfjaar op het buiten „Roozenburg" bij Middelburg doorbracht, een typische upper-middle, had al vroeg een notie zich nuttig te moeten maken, met als maatstaf geld verdienen, „in tegenstelling tot andere lieden die slechts belang stelden in het geld van hun ouders of andere familie leden, waarvan zij konden erven." Het ging natuurlijk om de inner circle in de „kleine hofstad", om de bezitters van de talloze buitenplaatsen op het eiland, die heden ten dage bezet zijn door chro nisch zieke bejaarden of gehandicapten. Het gedragspatroon laat zich aan veel aflezen, de kostwinning, de wooncul- tuur, de opvoeding van de jeugd - het Gym of beter de kostschool -, de gods dienstbeleving, de vrijetijdsbesteding. Voor de leisure-class bij uitstek bestond de laatste vooral in het artistieke en charitatieve verenigingsleven. Bijvoor beeld: de Schouwburg, opgericht in 1821, het Nederlandsch tooneelver- bond, de Vereeniging Zeeuwsche Dor cas (1783), de Vereeniging tot het be zoeken derarmen (1 843), de Commissie van spijsuitdeling aan minvermogenden

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 5