Walcheren in benauwdheid 16 afgoderij te zuiveren en met één slag een verleden van tien eeuwen af te breken. Op 21 en 22 augustus raasde de storm over Middelburg. Het stads bestuur moest machteloos toezien en een publicatie tegen het breken van de beelden had een averechts effect. Na de publicatie begon men met luider stem te roepen "met oprechten handen: Vive les Gueux! ende zyn terstond met hetselve geluyt ende roup gevallen aan 't affbreken, houwen ende kerven van alle beelden, nyet alleene die daer in de kercke van der abdye waeren, nemaer oick in alle de kercken ende cloosters deser stadt. Sulcx dat sylieden, in drie ofte vier uyren tijts, drie parochie- kercken, met vijff cloosters ende een bagijnhoff gespoliëert (beschadigd), hebben, de sacrementshuysen ende vonten, mitsgaders 't chrisma (heilig oliesel), gedemoliëert (vernield)." De hervormden waren te Middelburg in twee consistories verenigd, een oud en een nieuw. Het oude behandelde de za ken van religie, het nieuwe van bestuur. In de verslagen van de ondervragingen worden de leden van het oude consisto rie een hoop rabauwen genoemd, die niets te verliezen hebben. Het woord rabauwen is misleidend want het gaat om handwerkers en middenstanders, een brandewijnman, linnendraaier, tim merman, goudsmid, antieksnijder, klerenmaker en een schaliedekker. Tot het oude consistorie behoorden ook de predikanten Gislein en zijn broer Jan d'Hoorne. Onder de leden van het nieu we consistorie vinden we Pieter Haeck Claes Thuys, Olivier Corbault, Jan van der Perre en Guillaume Delefosse Pieter Haeck is onbetwist de geuzen- leider. Samen met Jan van Toulouse, een broer van Marnix van St. Aldegonde onderneemt hij begin maart 1567 een vergeefse aanslag op Walcheren. Zijn beroep op een commissie van de Prins van Oranje wordt te Rammekens en Arnemuiden niet aanvaard: „wy en staen onder den Prince nyet, maer onder (de) Coninklycke Majesteit, die wy ende ghylieden eedt gedaen hebben, ende siet wel toe, dat ghy ulieder eedt wel quijt (kwijt)." Het gevolg is bekend, Toulouse en zijn geloofsgenoten vonden bij Oosterweel hun ondergang. Scheen de dageraad der vrijheid te glo- De belegering van Middelburg 1572-1574 (Hist.-top. Atlas, Zeeuws Museum, III,38).

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 16