Walcheren in benauwdheid 17 ren in 1566, zo zelfs dat het rigoreuse plakkaat van Philips waarbij de gods dienstige bijeenkomsten werden verbo den, de voorgangers de galg werd aan gezegd en de deelnemers, indien ge wapend, met verbanning bedreigd, door het stadsbestuur van Middelburg tot tweemaal toe niet werd afgekondigd. Dit geschiedde wel op 23 juni 1 567. Unger denkt bij de late afkondiging van het verbod op het preken aan de vrees voor benadeling van de belangen van het handelsverkeer. Onder de namen die uit de stad vertrokken zijn ter cause van de religie en oproer vindt men onder anderen de beide De Hoorns, Pieter Heeck en hen wier inventarissen Van Gelder heeft gepubliceerd: Jacob Jansz. van der Meersche, koopman, Vincent Laureysz, koopman, Pieter Boreel, de- ta* I list, Claeys Thuys, wijnkoper, Symoen Jansz. in de Draecke, apo theker, Simoen Janssen van Roomen, handelaar in mutsen en Andries Jacobsz de Jonghe, textielhandelaar. Gelein de Hoorne week met velen uit naar Enge land. De slag bij Oosterweel (Hogenberg, Kurtzer Bericht). De komst van Alva benauwde veler har ten; zijn eisen waren exorbitant hoog. Hoewel de stadsregering de uitvoering van de plakkaten zoveel mogelijk tracht te te verzachten bleef zij de koning trouw. Haar positie werd bijzonder moeilijk toen in 1572 Vlissingen en Veere overgingen naar de Prins. Het platteland van Walcheren kreeg het zwaar te verduren. Het polderbestuur stond voor de zware opgave de dijken van de Westwatering, die veel geleden hadden door de Allerheiligenvloed van 1570, te herstellen. Het zond een smeekschrift naar de heren van Wackene, gouverneur, Beauvoir, kolo nel, en Osorio de Angulo, kapitein van de Spaanse troepen te Middelburg, om bescherming te vragen voor de werkers aan de dijken. De Spaanse en Waalse soldaten, zegt het polderbestuur, be roven de landlieden tot op het hemd, niet alleen van „meublen, goeden ende eetlicke spyse", maar ook van paarden, karren en wagens die zij nodig hebben voor de dijken. Angulo geeft zijn ant woord in het Spaans. Het plunderen van de boeren, zegt hij, is geschied als De slag bij Reimerswaal, 29 januari 1574 (zie ook: verantwoording).

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 17