westkappel herrijst en de inspraak 2 Gedurende enige honderden jaren had den de Westkappelaars een veilige be schutting tegen water en wind gevonden achter de door hen zorgvuldig opge- bouwdezeewering. Dicht aaneengedrukt stonden daar hun haardsteden, elkaar beschermend tegen de westerstormen. Deze situering is Westkappel nood lottig geworden. De 3e oktober 1944 ontlastten de geal lieerde vliegtuigen zich van hun dood en verderf zaaiende bommen. Groot was het aantal slachtoffers en enorm de schade, maar nog omvangrijker was de ramp na een tweetal volgende bom bardementen, die tot doel hadden van Westkapelle tevens een veilige en over zichtelijke landingsplaats te maken. Naar verluidde zouden de langdingstroepen geen hinder mogen ondervinden van in opstallen verschanste Duitsers. Hoe het ook zij, ongeveer 76% van het aantal panden werd totaal verwoest. Zoals gezegd werden de Westkappe laars niet alleen in materiële zin zwaar getroffen; de bombardementen en de beschietingen eisten het leven van bijna tweehonderd wakkere mensen. Geen volk dat zo gehecht bleek aan zijn geboortegrond als deze afstammelin gen van de Noormannen, die zich eeuw en geleden op deze plaats nederzetten. Onverwijld werd ir. D. Roosenburg op dracht gegeven een herbouwplan te ver vaardigen. Ik kan U verzekeren, dat deze op dracht eenvoudiger leek dan zij in werkelijkheid was, want hier moest een gemeenschap herrijzen, die de West kappelaars vertrouwd zou zijn. Moei lijk had men dit werk aan een meer in gewijde deskundige kunnen opdragen. Roosenburg verkeerde veel onder de Westkappelaarshij was daardoor volkomen vertrouwd met hun zeden en tradities, voor welke laatste hij, niet tegenstaande zijn moderne opvattin gen, zeer ontvankelijk was. Enkele belangrijke, gespaard gebleven resten en elementen, waren voor de ontwerper de basis voor het nieuwe plan; namelijk de zeewering, de histo rische vuurtoren aan het oostelijke ein de van de kom en de verbinding van beide, de Zuidstraat. De twee voor naamste toegangswegen, die uit het noorden en die uit het zuiden, sluiten enerzijds aan op de zeewering, an derzijds op de vuurtoren; daartussen de onmisbare schakel de Zuidstraat de ruggegraat van Westkapelle. Het oude tracé van de Zuidstraat kon aan het westelijke einde niet worden ge Westkapelle, kaart ontleend aan K. Baart, Westkapelle hare bevolking, Westkapelsche dijk, HES-Utrecht, 1 972. •ScA/retnart Seee.-

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 2