vestkappel herrijst en de inspraak 5 et dorp. Dat was kort en bondig. Hun ogmerk was duidelijk; zij moeten vlak iij het strand huizen om bij het bergen an aangespoeld goed niet het gehele lorp door te hoeven sjouwen, met de ans daarbij in de armen van de politie s lopen. Aan hun verlangen is volle- lig tegemoet gekomen; de „Arke" ligt an de zuidkant van het dorp en on- leraan de dijk. iet ruime ter bescherming van iet nieuwe boogvormige gedeelte van Ie dijk opgespoten strand, was voor Roosenburg direct al een aanwijzing >m daarop aansluitend het recreatie gebied te projecteren. De samenhang net de achter de dijk ontstane pias- en en kreken, was hiertoe mede aan- eiding. De aanvankelijke gedachte, dat i een ontspanningsgelegenheid voor /Vestkappel en naaste omgeving zou in, is van een wat te beperkte visie eb Ie ken. Thans kan het zelfs op in- 'rnationa/e belangstelling bogen. )e uitbreiding van het dorp, die bij ie opzet van het plan in het noord- ostelijke kwadrant werd gedacht, is in middels tot stand gekomen. Een niet minder ingrijpend gebeuren voor de Westkappelaars was het sluitstuk van het plan: de herplaatsing van de wo ningen en andere bouwwerken. Kort heidshalve werd zij aangeduid met de „herverkaveling". Dit werk werd, door niet-Westkappe- laars als zo'n hachelijke onderneming aangevoeld, dat mij als toeziener werd verzekerd, dat ik daarvan uit Westkappel niet levend zou terugkeren'. Gelukkig stond mr. A. J. van der Weel model voor een goede op lossing. Immers, hij was het, die in het jaar 1941 op waarlijk meesterlijke wijze de herver kaveling van de verwoeste binnenstad van Middelburg wist te klaren. Een tweede van der Weel werd gevonden in de gemeente-secretaris van Westkapel- le, de heer W. Dieleman. Deze zag kans op even voorbeeldige wijze het zo delicate werk op korte termijn tot stand te brengen. En zonder dat althans in mijn tegenwoordigheid het mes werd getrokken. Na het voorgaande meen ik te mogen zeggen, dat het bouwplan van West- kapelle in nauwe samenwerking tussen de vele betrokkenen tot stand is ge komen. De inspraak blijkt voor het herbouwplan van Westkape/le van gro te betekenis geweest te zijn. Inmiddels heeft de tijd niet stil ge staan; ook voor Westkappel en de Westkappelaars niet. Er is meer ver anderd dan we in 1945-'46 konden ver moeden. Welke van de intenties, die aan het herbouwplan ten grondslag liggen, thans nog passend zijn, is mij niet be kend. De strandjutter eigent zich wederrechtelijk de goe deren toe, die op het strand aanspoelen. Het is ge bruikelijk, dat de burgemeester van een kustplaats 'strandvonder'' is. Indien er iets aanspoelt, behoort de strandvondergewaarschuwd te worden, opdat deze voor de berging kan zorg dragen. Door middel van een publicatie wordt de vondst bekend gemaakt om de rechtmatige eigenaar in de gelegen heid te stellen zijn aanspraak op het goed te laten gelden. Laat de eigenaar zich onbetuigd, dan wordt het goed openbaar verkocht ten bate van het rijk. De strandjutter daarentegen stelt zich tot taak het aangespoelde goed onopgemerkt ten eigen bate te bergen. Onderling eerbiedigen de strandjutters nauwgezet de ongeschreven wet van elkanders rechten.

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 5