„MAAK DORST NIET GROTER DAN IE IS", over crisisoorlog'53, koolhydraten en vetten L. W. de Bree waarop hij ter wereld komt. Mij. eigen levensloop is in ieder gevr sterk beïnvloed door omstandighede buiten mezelf: de crisis, de oorlog, ht. na-oorlogs herstel, de ramp van '53 e. de activiteiten die daar het gevol van waren. Ik wil maar zeggen: als i werk van enige betekenis heb verze komt dat vooral door de situaties waa. voor ik geplaatst ben. Daarom: hout het eenvoudig, maak dorst niet grott dan ie is. Zonder moeite zeg ik toe zijn ver langen te respecteren, want aan ee vertekend portret beleef ik niet he minste plezier. J. D. Dorst, geboren in het Thoolsi Sint-Annaland, 29 februari 1904. Dooi loopt de Rijkshogereburgerschool t Bergen op Zoom, gaat studeren in We geningen. Komt in 1928, piepjong land bouwkundig ingenieur, in dienst bij d Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, al assistent-secretaris onder ir. J. Sieben ga. ,,Denk niet te zeer aan het opstelle: van concepten en verslagen, de Maai schappij had me vooral aangetrokkei voor de gewassenkeuringsdienst. li de winter van '28 op '29 hield ik in leidingen over de aardappelteelt: se lectie, het kweken van nieuwe rasser, de bewaring in moderne poterbewaai plaatsen. En in de zomer daarop ha ik de handen vol aan de veldkeurin gen. Het heeft maar één jaar geduurc maar in vier seizoenen heb ik veel men senkennis opgedaan. In het najaar van '29 vertrekt Dors naar Friesland, waar hij leraar word aan de Rijkslandbouwwinterscholen va Leeuwarden en Drachten. Met zij leerlingen kan hij goed overweg, des ondanks ervaart hij al gauw dat he leraarschap een instelling vraagt di hem vreemd is. „Het werktempo vat zo'n klas ligt namelijk zo laag, je moe zo stapje voor stapje verder. En da was niets voor mij, in drie maandei had ik de stof van een heel cursus jaar behandeld. Gedurende de zomermaanden leend het Departement de jonge landbouwin genieur uit aan het Centraal Comité voo keuring van gewassen te Wageninger Op een Ariël reisde Jan Dorst doo het land, de enige inspecteur in Neder land. „Dat klinkt nu we! aardig, maa Hij woont aan de Hogeweg tussen Burgh en Westenschouwen, in het huis De Kruusse. Breed oprijpad, royaal ga zon met berken, wat ijle borders die verraden dat de tuin nog niet zo lang geleden is aangelegd. Op het terras een sierkruik naar klassiek model, zo een die de Fransen een jarre noemen. „Zet je jong", zegt Dorst, want hij kent me sinds de oprichting van het Zeeuws Tijdschrift, waarvan hij jaren lang de penningen heeft beheerd. „Begin nu niet meteen alles te noteren, laat me eerst maar wat vertellen in het algemeen; dan komen we geleidelijk wel tot details. Mijn gastheer kijkt om zich heen of hij iets zoekt en het niet vinden kan, zegt vragend: „de thee kan nog wel even wachten?" De thee kan wachten. „Weet je, hoe langer hoe meer raak ik ervan overtuigd dat een mens zijn leven bepaald wordt door plaats en tijd

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 6