naak dorst niet groter dan ie is" 9 gevallen zelfstandig op te treden. Met meer dan driehonderd auto's hebben we de afvoer tijdig voor elkaar gekre gen, ik geloof niet dat we iets vergaten. Gewassen, vee, werktuigen, huisraad, d./es wisten we veilig te stellen, dank z onze vrijwilligers. Uit alle delen ven de provincie waren zij toegesneld, hun houding was indrukwekkend. Ik herinner me dat Rijksweg 58 in die da gen bijna gereed, maar nog niet ge opend was. Persoonlijk heb ik alle bor den en andere obstakels opgeruimd, zo dat de baan vrij was. Het protest van Waterstaat komt later wel, dacht ik. Maar het is nooit gekomen en de weg is bij mijn weten ook niet meer af gesloten. Hij werpt een blik op de klok. „Nu laat ik je een poosje in de steek: ik moet namelijk een nieuw paspoort afhalen op het gemeentehuis en daar sluiten ze om drie uur voor het publiek. Mijn gastheer laat mij achter met thee en met een curieus geschrift: „De Dor stige jaren van de Zeeuwse landbouw, visserij en voedselvoorziening." Een al bum vol herinneringen, aangeboden aan Ir. J. D. Dorst toen hij op 28 februari 1969 met pensioen ging. Veel weet-je- nog-wels, veel moeilijk geuite harte lijkheid, veel waardering, bewondering, respect. Brieven van oude vrinden: Bes te Jan, je gaat je officiële loopbaan be ëindigen Maar ook: Hooggeachte Voorzitter, het ga U wel, dat vele jaren in goede gezondheid mogen vol gen Ir. Jan Dorst heeft zijn leven ge sleten in een typische mannen-maat schappij. Twee pasfotootjes van admi nistratieve medewerksters zijn geplakt tussen die van tientallen manskaerels. Nu ja, er staan ook enkele Haagse he ren tussen en hooggeschoolde ambtena ren, maar voor het merendeel zijn het koppen van mannen die leven op de vette klei, mannen die een korenaar op de hand leegwrijven en intussen vast stellen wat een gemet van die tarwe opbrengt. Mannen die het paard-op-hol staande houden, mannen die voor de bemorste, slingerende koestaart niet op zij gaan: mannen die met een streng touw het kalf ter wereld helpen bren gen, die op jacht gaan, die op de wijde Zeeuwse stromen exact de plek kun nen aanwijzen, waar ze bij vorige ge legenheid het schakelnet over boord hebben gezet. Zo'n maatschappij recht uit recht-aan, een maatschappij die van hazepeper houdt met een zware Bourgonje. En van een pijp tabak, liefst herenbaai. Dorst keert terug van zijn gang naar het gemeentehuis. „Vijfendertig gulden voor een paspoort zeg 't is zonder meer een vorm van belastingheffing. Onmiddellijk daarop: „Nog iets kunnen vinden in de Dorstige jaren?" Ik heb in het album een Dorst ontmoet als dirigerend ambtenaar, organisator, im provisator, maar ook een Dorst, wa dend door de kreken van Saaftinge, op gewekt met natte sokken en volge lopen laarzen,grinnekendomeen geintje met bedorven meeuweneieren; een

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 9