waarom vergelijken? 13 aarden de lof van de Schepper en het geschapene uitspraken. Cats deed het op zijn manier zoals uit enkele regels boven dit artikel blijkt. Wij kunnen hem nogmaals citeren: Op een andere wijze wordt de lof ge zongen in het boek der psalmen van Marnix, gedrukt bij Schilders in 1591. Achter dit werk komen schriftuurlijke lofzangen voor met op het titelblad: Leert ende vermaent matcanderen sing ende den Heere bevallichlijck in uwe harten met Psalmen ende Lofsangen ende geestelijcke Liedekens"Geen radio en televisie, maar wel Cats en de Bijbel voor de doodgewone mensen van toen. Daarenboven belangrijke schil ders en natuuronderzoekers. Men segge, wat men wil, men kan van boomen leeren, Men kan, waer groente wasf, den grooten Schepper eeren. Al waer het ooge draeyt. daer vint men stage stof Te roemen sijnen naam, te melden sijnen lof. Wie in de velden voeght sijn oogen met de reden. Die vint'er menigh dingh ten goede van de zeden. Verantwoording Cats: Ouderdom en Buyten-leven, 2e deel; Presser over Cats in Algemene Geschiedenis der Neder landen VI, 367; Huizinga: Nederland's beschaving in de zeventiende eeuw, 1941, 107; Bol in het Driemaandelijks tijdschrift voor Nederlandse Kunst geschiedenis Oud-Holland" over de Middelburg se Brueghel-groep, 1955-1959; Bol: The Bos- schaert dynasty. Painters of flowers and fruit, 1960; Bol: Hollandische Maler 1069;Bol over Goedaert in ..Oud-Holland", 1959, 1-19; Mevr. Reitsma-d'Ancona over Ambrosius Bosschaert de oude (1573-1621) in Zeeuws Tijdschrift 1969; Bots: Tussen Descartes en Darwin, 1972. 10; Van Wel: Maria Sibylla Merian en de Nederlanden, tijdschrift ,,Ons Erfdeel". 1973. no. 2; Roldanus over Lodenstevn in Algemene Geschiedenis der Nederlanden, VII. 52: Meertens: Letterkundig le ven in Zeeland in de zestiende en de eerste helft der zeventiende eeuw. 1943: Buitendijk Het Calvinisme in de spiegel van de Zuidnederlandse literatuur der contra-reformatie. 1942 293: Poel- hekke over de vrede van Munster in Algemene Geschiedenis der Nederlanden. VI. 398 Afbeelding van de „Victoria" voor in het Caert-Thresoor van Langenes

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 13