TIJD SCHRIFT Kees Cijsouw Van de ketting Profiel Kostuum 14 Vlissingen heeft in september uitbundig gevierd, dat het honderd jaar ..haven-, industrie- en spoorwegstad" is. Er was een lange rij feestelijkheden, een vloot- schouw en een vaart door het Kanaal door Walcheren hoorden tot de hoogte punten de kanaaltocht in navolging van de vaart, die koning Willem III maakte bij de opening van de haven- kanaal- en spoorwegwerken in 1873. Er werden vooraf gezamenlijke persconfe renties gegeven door de gemeentebe sturen van Vlissingen, Middelburg en het havenschap. Middelburg en Veere werden ook betrokken in de festivitei ten, maar het accent viel toch op Vlis singen. Dat soort gebeurtenissen zijn mooie ge legenheden om de verhouding Middel- burg-Vlissingen aan de orde te stellen. De vroegere Vlissingse burgemeester mr. B. Kolff hield tijdens de officiële bij eenkomst in de St.-Jacobskerk de her denkingsrede en hij zei er het klonk licht berispend over: ,,Er zijn in ieder gezelschap altijd wel mensen te vinden, die er behagen in scheppen ver gelijkingen te maken tussen Middelburg en Vlissingen." Om vervolgens de me morie van toelichting aan te halen bij het wetsontwerp inzake de Zeeuwse spoorweg, waarin hij had gelezen: ,,Het station te Vlissingen is het eenige be langrijke van deze lijn. Het station te Middelburg kan zeer eenvoudig zijn." Vlissingen haalde met de festiviteiten en herdenkingen nogal wat publiciteit en kwader geesten dan de onze neigden tot de veronderstelling, dat dit in Mid delburg wel met lede ogen zal zijn aan gezien. Maar wat gebeurt? Op donder dag 6 september de dag vóór de Vlis singse feestelijkheden goed losbarst ten maakten de kranten er in grote opmaak melding van, dat de ambtsketen van de burgemeester van Middelburg was ontvreemd. En niet alleen de offi ciële keten werd als vermist aangege ven. ook van de reserve-keten van de vroegere burgemeester van Nieuw en Sint-Joosland werd gezegd, dat- ie verdwenen was. Gelukkig bleek oud burgemeester W. Baas van Sint-Laurens bereid om de zijne uit te lenen. Zou het opzet zijn geweest, om Vlissingen publi cistisch in de wielen te rijden? Wij vonden dat aanvankelijk wat ver ge zocht. Maar bij lezing van de kranteberichten bleek, dat de diefstal al een week eer der was gepleegd, maar pas zes dagen later bekend werd gemaakt: de dag van het regeringsjubileum en vlak voor het begin van de Vlissingse evenementen. En bovendien sleepte Middelburg twee keer publiciteit uit het gebeuren, door ook nog een foto van de ambtsketen te verspreiden: ..Omdat zeer veel mensen niet weten hoe een ambtsketen er uit ziet, heeft de Middelburgse politie deze foto verspreid, waarop men het sym bool van de magistrale waardigheid duidelijk kan onderscheiden"schreef ,,De Stem" Ach, het kan natuurlijk toeval zijn, die diefstal op dat moment. Maar wie zei ook weer dat toeval niet bestaat? Dit goede gewest speculeert al weer enige tijd over de opvolging van de com missaris der koningin, mr. J. van Aart- sen, die volgend jaar met pensioen gaat. Er wordt alom druk aan profielen ge werkt voor de nieuwe CdK, ,,De Stem" vond, dat de heren partij-politici in die schetsen niet moesten vergeten te ver melden, dat de nieuwe commissaris over minstens hetzelfde gevoel voor humor diende te beschikken als mr. Van Aarts en. Eind augustus kreeg deze commissa ris der Koningin bijna 1200 handteke ningen aangeboden van een actiecomi té, dat een natuurgebied bij Wemeldinge ..De Tuin van Wemeldingede aan leg van een asfaltweg wil besparen. De handtekeningen zo meldde de PZC zaten in een grote doos. Eén van de comitéleden legde de commissaris uit waarom: ,,Dan kunnen ze niet zo mak kelijk in een kast of een lade worden gestopt." Waarop mr. Van Aartsen: ,,Er gebeurt iets mee, dat u waarschijn lijk veel erger vindt: ze gaan de ambte lijke molen in." En nu het toch over de commissaris, burgemeesterlijke tekenen van waar digheid en oud-burgemeester W. Baas gaat: op gezette tijden gaat door de pro-

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 14