Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 21 JURIDISCHE WERKGROEP Lezingen programma najaar 1973-voorjaar 1974 IV RIJ DAG 19 OKTOBER 1973: prof. mr. W. H. Nagel (Leiden, kriminologie). Onderwerp: „De vergelding als één van de functies van de vrij heidsstraf'. DONDERDAG 10 JANUARI 1974: dr. Th. C. van Boven (Voorburg, ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken). Onderwerp: „De rechten van de mens". DONDERDAG 28 MAART 1974: prof. W. van Gerven (Leuven). Onderwerp: „Het beleid van de rechter". Gaarne wordt eraan herinnerd dat van de werkgroep lid kunnen worden juristen en degenen, die leidende functies bekleden of bekleed hebben in de randgebieden be stuur, fiscale beroepen, politie, kinderbe scherming. bank- en verzekeringswezen ênz. Het lidmaatschap van het genoot schap is geen vereiste. Aanmelding van nieuwe leden kan geschieden bij de secre taris jhr. mr. dr. G. F. Sandberg, Chur- chill-laan 2, Middelburg, telefoon 01180- §090. De lezingen worden gehouden in Abdij 11 te Middelburg, aanvang 20.00 uur. WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Op 25 september organiseert de Werk groep „H A" een lezing te houden door drs. P. A. Henderikx over het onderwerp: Bedelorden in Zeeland" De lezing vindt plaats in het gebouw Ab dij 11, Abdijplein. Middelburg. Aanvang 19.30 uur. WERKGROEPPALAEONTOLOG1E Bottenvistochtop de Westerschelde Op 22 september werd door de werkgroep een „bottenvistocht" gehouden op de Westerschelde. In de diepste geulen van dit estuarium worden lagen aangesneden, die in ouderdom teruggaan tot het Oligo- ceen. Verwacht werd, dat de Put van Ter- neuzen en de Everingen de meeste kans op succes zouden geven. Op deze plaatsen zou daarom worden gevist. De tocht werd gemaakt met de Yerseke 82 van schipper C. IJsseldijk, met aan boord een gezel schap van 14 belangstellenden, allen lid van de werkgroep. De vangst was echter zeer teleurstellend. Slechts enkele frag menten van botten werden opgehaald. Niet alleen fossiele botten, maar ook de fossiele resten van lagere dieren onder andere mollusken zijn afhankelijk van de aard van de afzetting afkomstig uit de diverse door de Westerschelde aan gesneden lagen. Dikwijls samen met stukken steen, hout en veen liggen fos sielen van verschillende ouderdom door elkaar op de bodem van de geul. Zo wer den een oester uit het Oligoceen Pycno- donte eallifera Lamarck) en schelpen uit het Plioceen van dezelfde plaats opgevist. Een mastodonkaak uil de Oosterschelde Een belangrijke vangst werd gedaan bij een eerder (op 10 juni 1972) door de werkgroep gehouden vistocht op de Oosterschelde. Er werd gevist met de Yerseke 94 van schipper Kees Zoetewey in de Hammen, een diepe geul langs de Schouwse zuid kust, die bekend staat als een rijke vis grond voor fossiele botten. Van een diepte van 27 meter, bij halftij. werd een halve onderkaak met rechter kies (m3) van een mastodon, Anancns cirvernensis (Croizet et Jobert) opgehaald. Voor zover bekend zijn in Zeeland tot nu toe slechts loése kiezen van dit dier naar boven gebracht. De mastodonten vormen een uitgestorven familie van olifanten, waarvan de eerste vertegenwoordigers leefden in het Mio- ceen. Zij bezaten knobbelkiezen in plaats van plooikiezen zoals de andere olifanten. Deze knobbelkiezen, die een kenmerk zijn van alleseters zoals bijvoorbeeld varkens, rechtvaardigen de veronder stelling, dat de mastodonten niet alleen van plantaardig doch ook van dierlijk voedsel leefden. Verder onderscheidden zij zich door het bezit van slagtanden in de onderkaak, die echter in de loop van Zijaanzicht Foto W. J. Phaff

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 21