vijfentwintig jaar stichting zeeland 22 mische impulsen met een zekere ver traging maatschappelijke konse- kwenties veroorzaken, zodat men met de extra-stimulering in de welzijns- sektor eigenlijk langer zou moeten doorgaan. Desalniettemin zijn wij blij dat voor de komende drie jaren nog 1,3 miljoen is uitgetrokken voor de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. Juist deze regio kan het goed gebrui ken. Bijzondere aandacht zal moeten wor den besteed aan de eis van de mi nister dat de betrokken bevolking in spraak heeft bij de totstandkoming van het beleidsplan bij de besteding en bij de uitvoering daarvan. Sociaal-kultureel Ik zou nu nog enkele belangrijke knel punten willen noemen in de sfeer van de sociaal-kulturele infra-struktuur. In de onderwijssektor zullen we voor al moeten waken tegen een verschra ling van het onderwijs. Verder zullen we zodanige samenwerkingsvormen moeten bewerkstelligen dat een zo groot mogelijk rendement wordt be reikt. Als onvervulde wensen heeft Verburg al de lerarendagopleiding en de sociale akademie genoemd. Ik wil me daar graag bij aansluiten. De na delen van de kleine schaal in Zeeland kunnen misschien gedeeltelijk worden opgeheven door een verbetering van de kwaliteit; in dat verband is de uit bouw van het Regionaal Pedagogisch Centrum tot een volledige school adviesdienst van belang, waarvoor op initiatief van het provinciaal bestuur de eerste besprekingen al hebben plaats gehad. In de volksgezondheidssektor moet gepleit worden voor twee of drie dien sten in de provincie waar de gemeen telijke taken op het terrein van de ge zondheidszorg zijn gebundeld. Ik doel hier op de zogenaamde distrikts- gezondheidsdiensten. Deze distri kts- gezondheidsdiensten zouden tevens be langrijke koördinatiepunten kunnen zijn voor de totale gezondheidszorg in de desbetreffende regio. Ons instituut wil aan gemeentebesturen en andere belanghebbende organisaties, zoals de Provinciale Raad voor de Volksgezond heid, hierbij graag zijn diensten aan bieden, al beseffen wij dat het vooral financiële problemen zijn die hier een rol spelen. In het bejaardenbeleid pleiten wij voor een verdergaande samenwerking van alle instanties die hulp bieden aan be de bejaarden, in het bijzonder de thuiswonende bejaarden. Het bijna ge reed zijnde gesloten circuit bejaarden zorg op Walcheren mag hierbij een lichtend voorbeeld zijn. Wij hopen op recht dat soortgelijke samenwerkings- projekten in andere delen van Zeeland spoedig zullen volgen. Bij het jeugd- en jongerenwerk zal ruimte geschapen moeten worden voor regionale samenwerkingsvormen met zogenaamde „ambulante" funktio- narissen die het vrijwillig jeugdwerk kader moeten ondersteunen. In de kulturele sektor leeft een wens die te maken heeft met wat je „men tale schaalvergroting" zou kunnen noemen; men hoopt dat er ruimte komt voor de kunst van nü. Daarnaast hoopt men dat financieel de mogelijkheden geboden kunnen worden voor vor- mings- en ontwikkelingswerk als aan zet voor de permanente edukatie, die immers voor de maatschappelijke bewustwording van de mensen van het grootste belang is. Op het terrein van de rekreatie maken wij ons wat zorgen over het toenemend aantal tweede woningen. Recente cijfers hebben uitgewezen dat onge veer één kwart van alle tweede wo ningen van Nederland in Zeeland staat. In een aantal kernen doet zich dus eigenlijk een proces van schaalverklei ning voor; een toenemend aantal wo ningen staat het grootste deel van de week leeg. Het is duidelijk dat hierdoor de dorpssamenleving nadelig kan worden beïnvloed. Overigens zal in het algemeen de re- kreatieve ontwikkeling in Zeeland met extra zorg moeten worden begeleid. Ik herinner u in dit verband graag aan de waarschuwingen van de vorige direkteur van de PPD bij diens afscheid en ook aan de recente uitspraken van rekreatie-gedeputeerde Van Gees- bergen. Tenslotte wil ik er nog op wijzen, dat de kleine schaal van onze provincie de noodzaak meebrengt van deskundigheidsbevordering van de schaarse krachten die we hebben in de dienstverlenende sektor. De Stich ting Zeeland besteedt in dit verband al veel aandacht aan de deskundig heidsbevordering in de sektor maat schappelijke dienstverlening via het Zeeuws Stagecentrum en aan het sportkader via de Sportraad. Het zou erg goed zijn als de mogelijkheden van deskundigheidsbevordering naar andere sektoren van de dienstver lening zou kunnen worden verbreed. Relativeren Aan het eind van mijn betoog heb ik er behoefte aan de mogelijkheden die ons instituut heeft om aan de Zeeuwse ontwikkeling mee te werken een beetje te relativeren. Eerder al heb ik gekon- stateerd, dat de stormachtige ont wikkeling van het welzijnsveld aanlei ding heeft gegeven tot grotere ver wachtingen van het opbouworgaan dan wij kunnen waarmaken. Hoewel de stichting in de eerste plaats een pro vinciaal instituut is dwingt de struk- tuur van de provincie ons tot een verre gaande dienstverlening op lokaal en regionaal niveau. Wij vinden dat niet erg, want we behouden daardoor het kontakt met de dagelijkse maatschap pelijke werkelijkheid. Maar het is wel tijdrovend. Vergelijking van Zeeland met andere provincies gaat ten dele mank, omdat wij niet zoals vele andere provincies beschikken over universiteiten, over sociografische bureaus en over goed geoutilleerde grootstedelijke opbouw- organen, die de provinciale organen veel werk uit handen kunnen nemen. Ik moet hier overigens bij aantekenen, dat de stedelijke welzijnsraden van Vlissingen en Middelburg voor ons ter plaatse al belangrijke steunpunten zijn. Bij de jubileumviering van koningin Juliana op 5 september was er op de televisie een muzikale uitzending van uit Veere te zien. Bij die gelegenheid zong de zangeres Marie-Cécile Moer dijk een lied waarvan het refrein a/s ik het tenminste goed heb verstaan luidde: ,,'t kan verkeren, 't kan ver gaan, maar ons Zeeland blijft be staan.". Deze met overtuiging gezongen stelling zou ik graag willen overnemen als wens aan het slot van mijn verhaal, waarbij ik in het bijzonder wil denken aan de landschappelijke karakteristie ken van onze mooie provincie.

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 22