van een kapstok, die zowat alles kan dragen 2 een weet wat er met gelden van de gemeenschap gebeurt. Alleen als de nationale ekonomie door openbaar making van deze gegevens nadelig zou worden beïnvloed zou geheimhouding moeten worden betracht. Maar over de vraag, of er sprake zal zijn van nadelige beïnvloeding, dient geza menlijk te worden beslist. Een vraag over meer subsidie voor het ETI teneinde in het buitenland grotere aktiviteiten te kunnen ont plooien bij het aantrekken van bedrij ven beantwoordde de heer Verburg met een verwijzing naar de op stapel staande samenwerking tussen pro vincie, havenschappen, een aantal gemeenten in de provincie en zijn instituut. En dan waren er tenslotte ook enkele vragen over de aangekondigde uitbreiding van Pechiney in Vlissingen- Oost en de eventuele bouw van een tweede kerncentrale bij Borssele, schriftelijk (door de heer J. Goedman) en mondeling, bij interruptie (door mevrouw Goedman), op de forumtafel gedeponeerd. Waarom is bijvoorbeeld nog altijd niet bekend wat Pechiney aan de PZEM voor de stroom moet betalen? Die prijs is kostendekkend, zei de heer Kaland. Hij legde uit, mede naar aanleiding van vragen over vestigingssubsidies voor bedrijven, dat van de overheid mag worden gevraagd, als zij het ekonomisch potentieel wil verster ken, dat zij zich kommercieel opstelt, ook in de zin van energielevering tegen zo gering mogelijke kosten. Toen Pechiney naar Zeeland kwam onder invloed van rijk en provincie werd een stuk grond verkocht en een ander stuk in optie gegeven. Over de milieu beveiliging werden heel duidelijke af spraken gemaakt. Geen enkele uit breiding werd gegarandeerd. Als nu het bedrijf wil uitbreiden en die uit breiding zich verdraagt met het milieu beleid, dan is de overheid gebonden aan kontraktuele verplichtingen. Tegen de achtergrond van de doel stelling van het beleid, namelijk het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen voor de Zeeuwen en medewerking aan het nationale spreidingsbeleid, wilde de heer Kaland vaststellen, dat deze doel stelling in het geval van Pechiney na enkele jaren reeds voor tachtig pro cent is bereikt: vijftig procent van de arbeidsplaatsen wordt door Zeeuwen bezet en dertig procent door mensen, die elders uit Nederland komen. Bij interruptie beschuldigde op dat mo ment de heer C. Pinxteren de Pechi- ney-direktie (van welke de gegevens afkomstig waren) van onjuiste voor lichting. De heer Kaland reageerde daarop, maar forumvoorzitter Van Aartsen verzocht dringend het ,,Pe- chiney-debat" te beëindigen, zoals hij dat eerder al had gedaan, toen de heer M. J. van Poelje had gevraagd ,,de zaal" meer gelegenheid te geven tot diskussie. Ik vind dat best, zo zei de heer Van Aartsen, maar dat be tekent wèl, dat er een hele stapel schriftelijke vragen over andere onderwerpen moet blijven liggen, hetgeen hij wel erg zou betreuren. In het verdere van zijn betoog ont kende de heer Kaland, dat aan een eventuele uitbreiding van Pechiney de bouw van een tweede kerncentrale is gekoppeld. In het SEP-plan is, in het kader van het nationale energiebeleid, een tweede kerncentrale bij Borssele al eerder geprojekteerd.

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 26