pieter lodewijk tak 30 Het gymnasiumgezelschap „Nihil Sine Labore' in 1865. Staande tweede van links Piet Tak. maar aanspraak heeft op ruimte voor ontwikkeling van zijn geestelijk kiemen (als ik dat zeggen mag), aanvaardt het socialisme den strijd niet tegen de materie, maar tegen hare macht over de menschelijke samenleving." Intussen was het debat geheel langs Bauer heengegaan. Wie was deze man, die in 1896 zo duidelijk voor het socialisme heeft gekozen, maar in 1899 pas tot de SDAP zou toetreden? Mag men het antwoord verwachten in de kort geleden ver schenen biografie van dr. G. W. B. Borrie: Pieter Lodewijk Tak; journa list en politicus", verschenen in So ciaal-Historische Studiën, uitgegeven door het Internationaal Instituut voor sociale geschiedenis? De schrijver is vijf jaar geleden gepromoveerd op een proefschrift over Wibaut, de in Vlissin- gen geboren vriend van Tak. Het werk over Tak is verdeeld in een zestal hoofdstukken waarvan vier vooral de journalist en politikus betreffen. Het eerste hoofdstuk beschrijft zijn Mid delburgse achtergrond, het laatste het onverwachte einde. Pieter Lodewijk Tak is geboren in de Zeeuwse hoofdstad in het jaar van be roerten 1848, het jaar ook van het communistisch manifest, en wel op 24 september. De naam Tak zal in de vorige eeuw in Middelburg verbon den worden aan het beheren van ver mogens (rentmeesters) en geldhandel (bankiers). Als Pieter later financieel onafhankelijk mag heten, komt dit voor al door het vermogen van moeders kant. Zijn moeder, Maria Catharina Sara Benteijn, was de dochter van een welgesteld notaris in IJzendijke. Vader en moeder Tak konden zich in de Middelburgse samenleving met haar strenge afscheiding der standen niet tot de upper class rekenen. Wel kon den zij hun kinderen er werden in het huis Bogardstraat 19 tien kin deren geboren het onderwijs geven die hen een goede intree in de maat schappij verschafte. De tegenstellingen in het Middelburg van het derde kwart der vorige eeuw waren bijzonder groot. Het werk van de geneesheer Coronel Middelburg voorheen en thans", van 1859, toont op navrante

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 30