pieter lodewijk tak 31 Telegram. - r :v>- 'jR~ .3 j.1/ .;a0tD,.3 1 E SI aa 4 I EH Hvtfi'LEOC,'4 - E "EA* wijze het weerzinwekkende leven der paupers door verschillende vormen van liefdadigheid niet op te heffen. Wa terstaatsman en president van de pol der Walcheren, Abraham Caland, toonde aan dat Middelburg tot de on gezondste steden van Nederland be hoorde. Wij weten van het leven van de school jongen Piet Tak Borrie heeft on vermoeibaar zijn gangen nagegaan nauwelijks iets. Het is zeker te ver wachten dat een jongen met een later zo duidelijk aan de dag tredende op merkingsgave op zijn wandelingen door de stad de achterbuurten heeft gezien waarin verval en prostitutie welig tierden. Het is verleidelijk om in een konfrontatie van het zien van deze armoede en het ondergaan van de geborgenheid van eigen milieu de kiemen van zijn sociale bewogenheid te zoeken, die hem op den duur tot het socialisme zal brengen. Zeker zal in zijn gymnasiumtijd de lezing van het werk van Multatuli de opgroeiende jongen hebben geschokt. Hij leest er uit voor in het pas opgerichte gym nasiumgezelschap Nihil Sine Labore". Tak was een goed leerling. Polman Kruseman, rector van het Middelburgs gymnasium, moet hebben verklaard dat er onder zijn oud-leerlingen waren die het hadden gebracht tot minister, fid van de Hoge Raad en van de Raad van State, maar dat de meest begaafde Piet Tak bleef. In een openbare pro motie op 11 september 1867 werd afscheid van zijn gymnasiumtijd geno men; hij kreeg eervol ontslag en een prijs na een door hem gehouden ora tie. Tak ging rechten studeren in Leiden. Men zal dr. Borrie niet kunnen ver wijten dat hij ook over zijn studenten tijd niet alles heeft trachten te weten te komen. Het is een tijd zoals alleen jonge mannen met voldoende geld die kunnen doorbrengen. Aan het gezel ligheidsleven wordt ruime aandacht be steed. Tak deed kandidaats in 1872, tot een afsluiting is het niet gekomen. Er gaan verhalen dat hij anderen hielp met hun studie, zelfs bij het maken van een medisch proefschrift. Na zijn verblijf in Leiden gerekt te hebben tot september 1876, verdwijnt hij naar Gorinchem. Verdwijnen is niet teveel gezegd, want hij laat zich inschrijven als geboren op 23 mei 1855 en geeft als geboorteplaats Haarlem op. Waar om? Is hij gaan mediteren over de afgelopen negen jaar? Over zijn ver blijf te Gorinchem wordt zelfs geen tipje van de sluier opgelicht, een pe riode die wel eens beslissend voor zijn later leven kan zijn geweest. Wat zijn de kenmerken van een goed redakteur? Kunnen schrijven, direkt- heid en objektiviteit zijn wellicht de beste eigenschappen. Zijn start bij de Middelburgsche Courant in 1878 is een gelukkige geweest. Zijn taak was de verzorging van de buitenlandrubriek. Het moet gezegd: zijn verhalen laten zich nog plezierig lezen. De geur van de drukinkt heeft hem niet meer ver laten. In 1883 gaat hij naar ,,De Am sterdammer", met de voormalige Betuwse predikant Jan de Koo als hoofdredakteur. De Koo stond een radikale politiek voor, die Tak om schreef als een die het liberalisme wilde herzien door toepassing van ethische beginselen. Aan de ekono- mische grondslagen wilde men daarbij evenwel niet veel veranderen. Tak, die in 1884 zijn plaats bij de buitenland- redaktie verwisselde voor chef-redak- teur-binnenland, verliet ,,De Amster dammer" in 1890 tengevolge van de financiële moeilijkheden bij dit blad. Hij verwisselt tevens van woonplaats: Amsterdam voor Bussum, het gezellige café-leven in de sfeer waarvan plan nen voor nieuwe bladen worden ge smeed voor wandelingen in het Gooi. Het lijkt er zeer op, zegt Walter Thys dat zijn verblijf in Bussum een vrijwillige ballingschap was wegens onbevredigd blijven van verlangens en plannen. Er blijven wel kontakten met Amsterdam; sinds 1890 verschijnen in de Middelburgsche Courant zijn ,,Am- sterdamsche Brieven". Het verblijf te Bussum van 1890 tot 1893 valt samen met zijn medewerking aan De nieuwe Gids als redakteur en voorzitter van de redaktie. Zijn terug keer naar Amsterdam mag geen ver rassing heten voor de veel meer doe mens die hij is dan de beschouwer op een afstand. Tak groeit in deze jaren naar het socialisme toe. Kort gezegd is zijn motivering van zijn late toetreden tot de partij: het definitieve van het treden uit eigen klasse en de bekoring van een partijloos bestaan gekombineerd met een zekere gemak zucht. Het betekent geen afbreken van familiebanden, die hem lief zijn. Hij schrijft in een poëzie-album, het spre ken over een vroeggestorven nichtje doet hem in tranen uitbarsten. Om die sentimentaliteit hield ik van hem als van een ideële oudere broer, zegt Johan de Meester later. De laatste periode van zijn leven 1899- 1907 is er een van zeer hard werken voor de partij, voor de politiek. Bor rie heeft deze periode uitvoerig be schreven. Hier blijkt een duidelijke voorkeur van de schrijver voor het werk dat Tak in de Amsterdamse ge meenteraad heeft gedaan maar meer nog voor zijn betekenis als grond vester van een socialistische gemeente-

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 31