pieter lodewijk tak 32 politiek. Uit alles blijkt dat zijn stap in 1899 een zeer bewuste is geweest, geen omzien meer, vooruit. Van huis uit geen vlot spreker, oefent hij dus danig, dat hij een veelgevraagd spre ker wordt op partijvergaderingen. Daarbij zijn werk in de congressen, zijn hoofdredakteurschap van „Het Volk", zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer weinig suksesvol overigens zijn rol als vredestichter door zijn verdraagzaamheid en evenwichtigheid. Dr. G. W. B. Borrie heeft zich tegen eventuele bezwaren over eenzijdigheid gewapend door zijn boek als onder titel mee te geven: journalist en po- litikus. Is hij achteraf wat geschrokken van de ondertitel van zijn werk over Wibaut: mens en magistraat? Een mens kan zich uitleven in blad en boek zo als Tak en toch gesloten zijn. Men kan openstaan voor ideeën van jonge ren en hen aanzetten tot werken en toch niemand toelaten tot eigen inner lijk. Moet er gesproken worden van een zekere tragiek als de grote be langstelling van de arbeiders vooral blijkt bij zijn begrafenis op 28 augustus 1907 te Middelburg? Hij moet oneindig moe geweest zijn die zomer van 1907. Op „Duinvliet", het buitenverblijf van zijn broer in Domburg, ontspande hij zich. Op 24 augustus gaat hij 's middags wande len en sterft kort daarna. Om 6 uur 52 namiddags stuurt Henri een telegram aan Wibaut, de vriend sinds 1883. Dat wordt te Amsterdam om 7 uur 29 ont vangen. Met de dood van Tak houdt „De Kroniek" op te bestaan, de ziel is weg uit het beste weekblad dat Ne derland ooit heeft gekend. Hij was be zieler en leider van het eerste uur. Eerste nummer 1 januari 1895. Pieter Lodewijk Tak. (door Jan Veth naar een groepsfoto)

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 32